Pierwsza obrona doktoratu o charakterze międzynarodowym na UR

Po raz pierwszy na Uniwersytecie Rzeszowskim został obroniony doktorat o charakterze międzynarodowym i interdyscyplinarnym w dyscyplinach naukowych, nauki fizyczne oraz inżynieria materiałowa.

Praca została zrealizowana w trybie łączonego promotorstwa w ramach umowy „Co-tutelle” pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim oraz 1-szym Uniwersytetem w Rennes (Francja).

W dniu 10.05.2021 r. odbyła obrona rozprawy doktorskiej Pana mgr. inż. Jakuba Szlęzaka, w języku angielskim przed międzynarodową komisją. Stopień wraz z wyróżnieniem rozprawy został zatwierdzony w dniu 20 maja przez Radę Naukową Kolegium Nauk Przyrodniczych.

Tytuł pracy: „Pnictogen modified Ge-Ga-Se(Te)-based glasses for optoelectronic devices”.

Promotorem rozprawy ze strony polskiej był Dr hab. Józef Cebulski, prof. UR, ze strony francuskiej Prof. Bruno Bureau, zaś promotorem pomocniczym Dr Yaroslav Shpotyuk.

Praca dotyczy materiałów chalkogenidowych do zastosowań w termoelektrykach oraz w fotonice IR - a dokładniej jako sensory biochemiczne działające w oparciu o zjawisko fali zanikającej we włóknie optycznym (z ang. FEWS – Fiber Evanescent Wave Spectroscopy).

Pan Jakub Szlęzak będzie mógł się pochwalić dwoma doktoratami: z nauk fizycznych nadany w naszej Uczelni oraz z inżynierii materiałowej nadany przez Uniwersytet w Rennes 1.