Rozproszony inkubator dla firm z Ukrainy

We środę 4 stycznia 2023 r. w Jasionce w siedzibie RARR kilkanaście podmiotów z terenu Podkarpacia - samorządów, uczelni, instytucji okołobiznesowych, podpisało porozumienie, którego celem jest stworzenie wyjątkowego inkubatora wspierającego ukraińskich przedsiębiorców. Uniwersytet Rzeszowski reprezentowała Pani Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych, prof. dr hab. Idalia Kasprzyk.

Porozumienie podpisali również przedstawiciele: Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Agencji Rozwoju Przemysłu, Politechniki Rzeszowskiej, HugeTECH, Krośnieńskiego Inkubatora Technologicznego KRINTECH, Agencji Rozwoju Regionalnego MARR, Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, spółki InventUR, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz miast: Rzeszowa, Przemyśla, Jasła, i Lubaczowa.

Zgodnie z założeniami porozumienia podkarpackie samorządy, instytucje okołobiznesowe oraz uczelnie będą razem współpracować, wykorzystując swoją infrastrukturę biznesową na rzecz wzmocnienia oraz tworzenia korzystnych warunków rozwoju działalności gospodarczej dla przedsiębiorców z Ukrainy oraz integracji gospodarki Polski i Ukrainy.

Wsparcie dla przedsiębiorców z Ukrainy będzie polegać przede wszystkim na zapewnieniu im dostępu do infrastruktury, np. przestrzeni do pracy, wsparcia w postaci pomocy ekspertów oraz do infrastruktury specjalistycznej, np. laboratoriów. Będzie to również doradztwo w zakresie możliwej pomocy publicznej, wsparcie w kontaktach z administracją – lokalną i centralną. Warunki korzystania zostaną ustalone odrębnie pomiędzy właścicielem danej infrastruktury a przedsiębiorcą z Ukrainy.

Koordynatorem działań jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która będzie pośredniczyć pomiędzy ukraińskimi przedsiębiorcami a instytucjami i samorządami -  uczestnikami porozumienia. RARR, po zidentyfikowaniu potrzeb ukraińskich przedsiębiorców, będzie je przedstawiała partnerom porozumienia, a ci będą informować o możliwych formach wsparcia z ich strony.

Szczegóły na https://podkarpackie.pl/index.php/rozwoj-regionalny/aktualnosci/rozproszony-inkubator-dla-firm-z-ukrainy

Fot. Anna Magda, Biuro Prasowe UMWP