Spotkanie promujące działania realizowane przez Uniwersytet Rzeszowski w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”

W dniu 20 stycznia 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie promujące działania realizowane przez Uniwersytet Rzeszowski w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”, dofinansowanego ze środków Ministra Nauki, pod nazwą Doskonałe Podkarpacie – kompleksowe badania środowiska w Uniwersytecie Rzeszowskim na rzecz regionu.

Spotkanie miało charakter promocyjno-organizacyjny. Wzięli w nim udział przedstawiciele otoczenia społeczno-gospodarczego reprezentujący departamenty Urzędu Marszałkowskiego, m.in.:

• Danuta Cichoń, Dyrektor Departamentu Gospodarki Regionalnej;
  • Mariola Zajdel-Ostrowska, Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej;
  • Andrzej Kulig, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska, pełniący funkcję Koordynatora do spraw Środowiska w ramach Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego;
  • Antoni Jeż, Oddział koordynacji oraz wsparcia partnerstwa publiczno-prywatnego
    Departament Gospodarki Regionalnej; koordynator programu GreenHealth;
  • Katarzyna Zachwiej – gł. Specjalista w Departamencie Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej (PG);
  • Magdalena Radecka- Gibała – kierownik oddziału w Dep. Ochrony Środowiska;
  • Sylwia Kalandyk-Furman – kierownik oddziału w Departamencie Gospodarki Regionalnej oraz osoby z oddziału.

Stronę Uniwersytetu Rzeszowskiego reprezentowały osoby koordynujące działania Planu Doskonałe Podkarpacie: Prof. dr hab. Idalia Kasprzyk, Prorektor Kolegium Nauk Przyrodniczych UR – kierownik planu oraz dr hab. Ewa Szpyrka, prof. UR; dr hab. Małgorzata Kus-Liśkiewicz, prof. UR; dr Agata Ćwik.

Celem spotkania było przedstawienie założeń Planu Doskonałe Podkarpacie – kompleksowe badania środowiska w Uniwersytecie Rzeszowskim na rzecz regionu realizowanego w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”. W trakcie dyskusji omówiono możliwość współpracy i zaangażowania się Samorządu w szerzenie i utrwalanie rezultatów projektu. Ustalono, iż niezwykle ważnym będzie ustalenie terenu szczegółowych badań nad stanem jakości środowiska i analizą usług ekosystemowych. Podjęto deklarację podpisania oficjalnej umowy o współpracy Urzędu Marszałkowskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach realizacji Planu Doskonałe Podkarpacie.

Agenda spotkania:

• Otwarcie spotkania i przywitanie uczestników
  • Przedstawienie nadrzędnego celu Planu Doskonałe Podkarpacie – kompleksowe badania środowiska w Uniwersytecie Rzeszowskim na rzecz regionu oraz założeń i powiązań z RIS, Strategiami rozwoju województwa i na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju; dr hab. Idalia Kasprzyk;
  • Opis zadań przewidzianych do realizacji w ramach panelu Jakość środowiska przyrodniczego, dr hab. Ewa Szpyrka;
  • Opis zadań przewidzianych do realizacji w ramach panelu Ocena oddziaływania czynników środowiskowych na wybrane organizmy na poziomie molekularnym i komórkowym, dr hab. Małgorzata Kus-Liśkiewicz, prof. UR;
  • Opis zadań przewidzianych do realizacji w ramach panelu Usługi ekosystemowe oraz zagrożenia ze strony ekosystemów, dr Agata Ćwik;
  • Przedstawienie propozycji współpracy UR i UM w ramach Planu Doskonałe Podkarpacie, Danuta Cichoń;
  • Przedstawienie podmiotów leczniczych podległych Samorządowi Województwa oraz dyskusja na temat możliwych miejsc prowadzenia badań, Mariola Zajdel-Ostrowska;
  • Charakterystyka usług ekosystemowych w ramach działalności Departamentu Ochrony Środowiska i dyskusja na temat możliwych wspólnych działań, Andrzej Kulig;
  • Dyskusja na temat realizowanych programów przez Samorząd Województwa w odniesieniu do celów założonych w Planie Doskonałe Podkarpacie, Antoni Jeż
  • Podsumowanie przeprowadzonego spotkania, prof. dr hab. Idalia Kasprzyk, Danuta Cichoń, Antoni Jeż.