Aktualności
Warsztaty dla uczniów szkół średnich prowadzone przez pracowników Pracowni Architektury Krajobrazu
Perspektywa z nutą romantyzmu - Architektura tradycyjna w krajobrazie kulturowym w trzech kolorach pasteli
Realizacja: 19.04.2024 r.
Warsztaty prowadziła: - dr inż. arch. mgr szt. Anna Sołtysik
Spotkanie rozpoczęło się uroczystym przywitaniem Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Kolbuszowej. Następnie miała miejsce prezentacja dotycząca tradycyjna architektury drewnianej, zlokalizowanej na Zalesiu jako wartość dziedzictwa kulturowego. Uczniowie otrzymali zadanie rysunkowe z omówieniem techniki i sposobu używania pasteli. Pokaz rysunku na żywo dla uczniów, poprzedził ich późniejsze prace. Praca na sali odbywała się z równoczesnymi konsultacjami, co pomogło naprowadzić uczniów na jej właściwy tor.
Ogród marzeń - podstawy obsługi CANVY Użycie darmowych narzędzi elektronicznych w procesie krystalizacji i prezentacji wizji kreatywnych dla Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Kolbuszowej.
Realizacja: 19.04.2024 r.
Prowadzący: dr inż. arch. Natalia Stojak
Spotkanie rozpoczęło się uroczystym przywitaniem Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Kolbuszowej. Zaprezentowane w szkoleniu umiejętności miały na celu pokazanie uczniom w jaki sposób tworzyć postery, kolaże, ulotki, zaproszenia etc. przy wykorzystaniu narzędzi internetowych niewymagających instalacji na komputerze użytkownika. Podczas pracy nad kolażem pt. "Ogród marzeń" nauczono ich podstaw kompozycji, przenoszenia obrazów pomiędzy plikami, pracy na warstwach i pracy z właściwościami warstwy. Uczniowie w trakcie zajęć uczyli się ustalania rozdzielczości wydruku, kadrowania, formatowania i poprawnego zapisu plików. Zapoznano ich też z podstawową obróbką zdjęć, taką jak zmiana wielkości, balans bieli i kolorów czy korekta zdjęć przez usuwanie zbędnych elementów. Poinstruowano uczniów w jaki sposób stwarzać pola tekstowe, edytować i modyfikować tekst. Przekazane podczas szkolenia umiejętności są wystarczające do wykonania przez ucznia prostego projektu graficznego, zdatnego do wydruku w poprawnej rozdzielczości.
Świadome Kształtowanie zielonych przestrzeni publicznych - mapa myśli
Realizacja: 19.04.2024 r.
Prowadzący: dr inż. arch. kraj. Barbara Krupa
Spotkanie rozpoczęło się uroczystym przywitaniem Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu. Temat warsztatu poruszał ważne kwestie związane ze świadomym kształtowaniem krajobrazu , przyczyniającego się do humanizacji miast epoki postindustrialnej. Podczas warsztatów poruszono istotny problem stworzenia przestrzeni przyjaznej człowiekowi. Ostatnie lata przynoszą zmianą nastawienia społeczeństwa do projektowania zielonych przestrzeni publicznych. Pomimo wielu pozytywnych zjawisk, istnieje nadal potrzeba uświadamiania młodego pokolenia na temat zakładania i utrzymywania zielonych przestrzeni publicznych. Na warsztatach pt.: Świadome Kształtowanie zielonych przestrzeni publicznych - mapa myśli, poruszono takie tematy jak: promocja zdrowia w parkach, metody kształtowania przestrzeni sprzyjającej regeneracji fizycznej i psychicznej, metody kształtowania przestrzeni sprzyjającej aktywności fizycznej, dochodząc do konkluzji czyli projektowania zielonych przestrzeni publicznych. Uczniowie zadawali liczne pytania dotyczące tematu, co świadczyło o ich zaangażowaniu w dyskusję.
Ogród marzeń - podstawy obsługi CANVY. Użycie darmowych narzędzi elektronicznych w procesie krystalizacji i prezentacji wizji kreatywnych dla Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu
Realizacja: 19.04.2024 r.
Prowadzący: dr inż. arch. Natalia Stojak
Spotkanie rozpoczęło się uroczystym przywitaniem Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu. Zaprezentowane w szkoleniu umiejętności miały na celu pokazanie uczniom w jaki sposób tworzyć postery, kolaże, ulotki, zaproszenia etc. przy wykorzystaniu narzędzi internetowych niewymagających instalacji na komputerze użytkownika. Podczas pracy nad kolażem pt. "Ogród marzeń" nauczono ich podstaw kompozycji, przenoszenia obrazów pomiędzy plikami, pracy na warstwach i pracy z właściwościami warstwy. Uczniowie w trakcie zajęć uczyli się ustalania rozdzielczości wydruku, kadrowania, formatowania i poprawnego zapisu plików. Zapoznano ich też z podstawową obróbką zdjęć, taką jak zmiana wielkości, balans bieli i kolorów czy korekta zdjęć przez usuwanie zbędnych elementów. Poinstruowano uczniów w jaki sposób stwarzać pola tekstowe, edytować i modyfikować tekst. Przekazane podczas szkolenia umiejętności są wystarczające do wykonania przez ucznia prostego projektu graficznego, zdatnego do wydruku w poprawnej rozdzielczości.