World Aerobiology - Wilno 2024

W dniach 1-5 lipca 2024 roku prof. dr hab. Idalia Kasprzyk z Instytutu Biologii uczestniczyła w międzynarodowej konferencji w Wilnie - World Aerobiology 2024, 8th European Symposium on Aerobiology i 12th International Congress on Aerobiology. W takcie konferencji przedstawiła wyniki badań wykonanych wspólnie z dr inż. Katarzyną Kluską z Instytutu Biologii i dr. Lechem Zarębą z Instytutu Informatyki UR w ramach programu RID – Doskonałe Podkarpacie – kompleksowe badania środowiska w Uniwersytecie Rzeszowskim na rzecz regionu. Ponadto na tej konferencji zaprezentowany został poster podstawiający ogólnopolskie badania dotyczące wpływu klimatu i pogody na procesy aerobiologiczne wybranych taksonów drzew. Zespół z UR opracował dane rw ramach programu RID.

1. Oak and Beech Pollen Floating in the Air – Tendency or Variability of the Intensity and Course of Pollen Seasons? Idalia Kasprzyk , Katarzyna Kluska , Lech Zaręba

2. Influence of Meteorological Conditions and Climate on Pollen Season Characteristics for the Early-flowering Plant Taxa in Poland. Szymon Tomczyk , Małgorzata Werner , Małgorzata Malkiewicz , Anetta Drzeniecka-Osiadacz , Grewling Łukasz , Agnieszka Grinn-Gofron , Idalia Kasprzyk , Katarzyna Kluska , Barbara Majkowska-Wojciechowska , Dorota Myszkowska , Małgorzata Puc , Piotr Rapiejko , Monika Ziemianin

Prof. Idalia Kasprzyk i dr inż. Katarzyna Kluska realizowały również projekt europejski a jego wyniki przedstawił prof. Mikhail Sofiev z Instytutu Meteorologii w Helsinkach.

3. The First European Airborne Pollen Reanalysis for Major Allergenic Trees: Alder, Birch, and Olive. Mikhail Sofiev, … Idalia Kasprzyk , Katarzyna Kluska , et al.

Aktywnym uczestnikiem konferencji była AI. Sztuczna inteligencja podsumowała plenarne wykłady oraz zadawała prelegentom.