Wykopaliska paleontologiczne na stanowiskach zlokalizowanych na obszarze polskich Karpat fliszowych.

W maju i czerwcu br. studenci kierunku biologia studiów stacjonarnych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studenci z Hiszpanii realizujący program Erasmus+ uczestniczyli w wykopaliskach paleontologicznych na stanowiskach zlokalizowanych na obszarze polskich Karpat fliszowych.

Badania naukowe bardzo dobrze zachowanych w oligoceńskich osadach pozostałości organizmów pozwalają przede wszystkim na odtworzenie składu gatunkowego ichtiofauny, która występowała w tej części Paratetydy.

W trakcie ekspedycji udało się zebrać okazy unikatowe, cenne pod względem naukowym, których bardzo dobry stan zachowania pozwala na szczegółowe odtworzenie morfologii ich ciała. Wśród zebranych oligoceńskich skamieniałości zachowanych w łupkach menilitowych znalazły się m.in. karapaksy krabów żyjących na Ziemi około 25 mln lat temu, sfosylizowane szkielety ryb z rodziny srebrzykowatych (Argentinidae), z rodzaju Glossanodon oraz z rodziny śledziowatych (Clupeidae),
z rodzaju Clupea i z rodziny ostroszowatych (Trachinidae), z rodzaju Trachinus.

Opiekunem merytorycznym była: dr hab. prof. UR Iwona Kania-Kłosok z Instytutu Biologii Kolegium Nauk Przyrodniczych. Ekspedycja naukowa realizowana była w ramach Planu Doskonałe Podkarpacie - kompleksowe badania środowiska w Uniwersytecie Rzeszowskim na rzecz regionu zadanie 4: Działania na rzecz poprawy jakości kształcenia i wsparcia studentów w uzyskaniu dodatkowych kompetencji i umiejętności.