Udział Instytutu Ekonomii i Finansów w konferencji „Nowe wyzwania dla rolnictwa i obszarów wiejskich województwa podkarpackiego w świetle wyników PSR 2020”

O nowych wyzwaniach dla rolnictwa i obszarów wiejskich w świetle wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020 rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się w PODR w Boguchwale 21 grudnia 2021 r.

Wyniki przeprowadzonego w 2020 roku spisu rolnego zaprezentowała na konferencji m.in. wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, wojewódzki komisarz spisowy. Podkreśliła, że pozyskana wiedza posłuży nie tylko do zobrazowania aktualnego stanu polskiego rolnictwa, ale pozwoli też wytyczyć kierunki jego rozwoju.

Jak zaznaczyła wojewoda, podstawowym celem ubiegłorocznego badania statystycznego było dostarczenie informacji na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

Wojewoda zaprezentowała dane dotyczące gospodarstw rolnych, użytkowania gruntów i powierzchni zasiewów oraz zwierząt gospodarskich. Wyniki spisu omawiali również zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie dr Marek Cierpiał-Wolan oraz dr hab. Ryszard Kata, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W trakcie konferencji odniesiono się również do wybranych aspektów Europejskiego Zielonego Ładu oraz potencjału województwa podkarpackiego w kontekście nowej perspektywy finansowej Wspólnej Polityki Rolnej.

Wydarzenie zamknął panel dyskusyjny dotyczący szans i zagrożeń podkarpackiego rolnictwa. W dyskusji udział wzięła Pani Teresa Pamuła – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, dr Stanisław Zając – Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Robert Pieszczoch – Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz rolnicy: Mariusz Demkowski, Sebastian Supeł i Jacek Przybylski.

Konferencja została zorganizowana przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale przy wsparciu Wojewody Podkarpackiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Podkarpackiej Izby Rolniczej.

Nagranie z konferencji znajduje się pod linkiem