Kolejne klasy Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku objęte patronatem Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego

10 listopada 2023 r. dr Piotr Cyrek pełniący funkcję pełnomocnika Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów do spraw współpracy ze szkołami średnimi był gościem w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Głównym celem wizyty była inauguracja porozumienia ukierunkowanego na popularyzację kształcenia ekonomicznego w kolejnych klasach Szkoły.

W ramach wizyty odbyło się spotkanie z Dyrekcją w osobie mgr. inż. Zbigniewa Trębacza oraz nauczycielami szkoły. Dało ono możliwość omówienia bieżących projektów realizowanych w szkole, perspektyw jej rozwoju oraz inicjatyw możliwych do realizacji wspólnie z Instytutem Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Spotkanie było zrealizowane w ramach działań przewidzianych w kolejnej umowie o współpracy między Uniwersytetem Rzeszowskim i Szkołą w Leżajsku, sygnowanej datą 02.10.2023 r. Umową objęto uczniów klasy pierwszej i drugiej kształcących się w zawodzie technik ekonomista.

Głównym założeniem umowy jest współpraca badawczo-dydaktyczna między społecznością akademicką Uczelni, a w szczególności Instytutu Ekonomii i Finansów Kolegium Nauk Społecznych UR a społecznością Szkoły i rozwijanie, pod patronatem Uniwersytetu Rzeszowskiego, uzdolnień uczniów. W tym kontekście dr Piotr Cyrek przeprowadził dla blisko 100 uczniów wykład z elementami dyskusji, motywujący młodzież do podjęcia wzmożonego wysiłku dla zdobywania wiedzy już na etapie początku szkoły średniej. Głównym wątkiem prowadzonej dyskusji była automotywacja do nauki, bez której trudno w przyszłości osiągać satysfakcjonujący poziom realizacji aspiracji zawodowych czy majątkowych. Istotnym elementem spotkania z uczniami były rozważania na temat konieczności konstruowania planów edukacji i kariery możliwie wcześnie, dzięki czemu można precyzyjnie określać cele, a następnie konsekwentnie je realizować, poszukując właściwych środków i narzędzi.

Serdecznie dziękujemy Personelowi szkoły za bardzo życzliwe przyjęcie, a młodzieży za entuzjazm i zaangażowanie w dyskusję.