O aspiracjach edukacyjnych, zawodowych, oszczędzaniu i CSR w Instytucie Ekonomii i Finansów

24 kwietnia 2023 r. Kampus na „Zalesiu” odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.

Gości powitał Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów – dr hab. Ryszard Kata, prof. UR, który wskazał na szczególną rolę kształcenia młodych ekonomistów w warunkach dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej Polski. Podkreślił rangę kapitału intelektualnego w kreowaniu kariery zawodowej młodych uczestników rynku pracy.

Uczniowie klas trzecich i tegoroczni maturzyści uczestniczyli w warsztatach o tematyce ekonomicznej realizowanych przez mgr Magdalenę Suraj, dr. Sławomira Dybkę oraz dr. Piotra Cyrka z Instytutu Ekonomii i Finansów.

Współczesny biznes dostrzega coraz większą potrzebę zmian w strategiach, uwzględniając w większym stopniu relacje z otoczeniem. Rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów, istotna w wielu sektorach rola kapitału ludzkiego, kluczowa rola partnerów biznesowych, czy interakcja lokalnej społeczności w kontekście inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa, udowadniają duże znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu we współczesnych realiach rynkowych. W trakcie warsztatu prowadzonego przez dr. Sławomira Dybkę zaprezentowano idee CSR i kapitału społecznego w kontekście problemów i wyzwań przed jakimi stoją przedsiębiorstwa.

Warsztaty pt. „Oszczędzanie - to brzmi dumnie!” prowadzone przez mgr Magdalenę Suraj, pracownika Zakładu Rynków Finansowych i Finansów Publicznych, miały na celu uświadomienie młodzieży jak istotnym zagadnieniem jest zarządzanie budżetem osobistym z naciskiem na oszczędzanie. Uczestnicy warsztatów wynieśli ze spotkania „receptę” na to, jak poznać lepiej własne finanse i doprowadzić do tego, aby dysponować satysfakcjonującą poduszką finansową. Tworząc celowe fundusze osobiste są w stanie realizować swoje bieżące oraz nieco bardziej odległe cele i marzenia. Na koniec zapoznali się z popularnymi aplikacjami wykorzystywanymi do zarządzania budżetem osobistym.

Dr Piotr Cyrek w dyskusji z młodymi adeptami ekonomii podkreślał, że satysfakcjonująca sytuacja majątkowa i spełnione aspiracje zawodowe w przyszłości wymagają właściwego planowania i dokonywania trafnych decyzji edukacyjnych już dzisiaj. Motywując uczniów do dociekliwości i systematyczności w nauce, akcentował potrzebę obiektywnego określenia barier w dążeniu do założonych celów i kreatywnego poszukiwania sposobów jak je przezwyciężać.

Młodzież spotkała się także z doradcą zawodowym Sekcji Biura Karier – mgr inż. Martą Kot, która przedstawiła ofertę edukacyjną Uniwersytetu Rzeszowskiego, wskazując na możliwość szerokiego wyboru kierunku studiów, a także starszym specjalistą administracyjnym Sekcji Rekrutacji – mgr Karoliną Mróz, która przedstawiła przebieg procesu rekrutacyjnego.