Aktualności
O komunikacji i budżecie domowym w Instytucie Ekonomii i Finansów
28 listopada 2024 r. w Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły się kolejne warsztaty adresowane do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Uczestniczyła w nich młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu i Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni.
Spotkanie zorganizowane i prowadzone przez doktora Piotra Cyrka – Pełnomocnika Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów do spraw współpracy ze szkołami średnimi otworzył dr hab. Ryszard Kata, prof. UR – Dyrektor Instytutu. Witając uczestników wskazał na istotę i rolę ekonomii we współczesnej gospodarce oraz podkreślił konieczność stałego rozwoju kapitału intelektualnego młodzieży.
Warsztat przeprowadzony przez dr Annę Mazurkiewicz dotyczył zagadnienia „Jak skutecznie komunikować własne poglądy w zespole?”. Podjęto zagadnienia komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej, zaakcentowano podstawowe umiejętności niezbędne dla skutecznego komunikowania się. Zwrócono również uwagę na bariery utrudniające komunikację w zespole.
Podczas warsztatu „Zarządzanie budżetem domowym" prowadzonego przez dr Jagodę Żurek omówiono jak planując wydatki, oszczędzając regularnie i świadomie zarządzając pieniędzmi, można osiągnąć stabilność finansową oraz realizować cele i spełniać marzenia. Podkreślono znaczenie świadomej konsumpcji oraz unikania impulsywnych zakupów. Wskazano na rolę edukacji finansowej i systematyczności w budowaniu dobrych nawyków, które ułatwią zarządzanie pieniędzmi zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Wizyta na uczelni była dla uczniów okazją do spotkania ze studentami trzeciego roku studiów licencjackich specjalności Ekonomia Usług Biznesowych na kierunku Ekonomia. Prezentacja o studiowaniu z punktu widzenia studenta, którą przedstawili Wiktoria Skiba, Weronika Strzelecka, Weronika Wantuch i Konrad Stodolak wzbudziła żywe zainteresowanie młodzieży.
Podczas spotkania z przedstawicielkami Działu Rekrutacji i Karier Studenckich - mgr Eweliną Pelc oraz mgr Sylwią Ozgą-Bździuch zostały omówione poszczególne etapy rekrutacji na Uniwersytet Rzeszowski, jak również możliwości, jakie daje studiowanie w naszej Alma Mater, jak uczestnictwo w kołach naukowych czy Samorządzie Studentów. Zostały przedstawione różnego rodzaju formy wsparcia (np. program stypendialny), na jakie mogą liczyć studenci UR. Po krótce została przedstawiona również oferta Biura Karier.
Goście mogli zobaczyć również obiekty kampusu „Zalesie” zarówno Instytutu Ekonomii i Finansów, jak i Instytutu Technologii Żywności i Żywienia, gdzie przyjął ich dr hab. Grzegorz Zaguła, prof. UR – Dyrektor Instytutu i jego współpracownicy.
Warsztaty zostały przeprowadzone przy aktywnym udziale uczestników, za który serdecznie dziękujemy.