Projekt Akcja Dyplomacja

W dniach 6 - 29 maja 2024 roku odbyła się 13-sta edycja projektu pn. Akcja Dyplomacja. Uniwersytet Rzeszowski reprezentowany był przez Panią Annę Ochalską z Koła Naukowego INTERKREATOR działającego przy Instytucie Ekonomii i Finansów.

Wydarzenie zorganizowane było przez Studentów Koła Naukowego Spraw Zagranicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a wzięło w nim udział 242 studentów w całej Polski oraz ponad 30 dyplomatów z Ambasad mających placówki dyplomatyczne w Polsce.

Projekt skierowany jest do studentów, którzy interesują się zagadnieniami stosunków międzynarodowych i chcieliby poznać kulisy pracy dyplomatów realizujących politykę zagraniczną. Celem projektu jest kreowanie odpowiednich postaw obywatelskich poprzez poznawanie kultur i historii innych państw, a także poznawanie poglądów dotyczących wspólnoty Unii Europejskiej.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu interesujących wykładów na temat solidarności, bezpieczeństwa i wolności we wspólnocie europejskiej. Studenci brali udział w wielu wykładach m.in. na temat rozwoju kariery dyplomaty czy też procesu rekrutacyjnego do placówek dyplomatycznych. Mogli również odwiedzić wybrane przez siebie Ambasady (m.in. USA, Chorwacji, Włoch, Irlandii) i obserwować pracę dyplomatów. Spotkali się z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, zastępcą dyrektora Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, byłą ambasador RP w Norwegii Panią Iwoną Woicką – Żuławską oraz przeprowadzili symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na zakończenie projektu w Auli Szkoły Głównej Handlowej zorganizowano Galę Finałową z udziałem wielu Ambasadorów i przedstawicieli różnych placówek dyplomatycznych, byłto doskonały moment na rozmowę i nawiązanie ciekawych kontaktów.

Fot. SKN Spraw Zagranicznych SGH