Relacja z XXIII konferencji naukowej z cyklu „Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy”

W dniu 26 września 2024 r. odbyła się kolejna, XXIII edycja konferencji naukowej z cyklu „Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy”. W tym roku zorganizowana została pod hasłem „Teoria, polityka i praktyka w poszukiwaniu instytucji dla rozwoju zintegrowanego”. Organizatorami konferencji był Instytut Ekonomii i Finansów oraz redakcja czasopisma naukowego „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy” pod kierunkiem prof. dr hab. Michała Gabriela Woźniaka.

Konferencję zainaugurowała Jej Magnificencja prof. dr hab. Jolanta Szempruch, Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Słowo otwierające wygłosił również Dziekan Kolegium dr hab. prof. UR Bogdan Wierzbiński. W imieniu władz Instytutu Ekonomii i Finansów uczestników konferencji powitał Dyrektor Instytutu dr hab. prof. UR Ryszard Kata oraz Zastępca Dyrektora dr Małgorzata Wosiek. W merytoryczne obszary dyskusji konferencyjnej wprowadził obecnych prof. dr hab. Michał Gabriel Woźniak – pomysłodawca i inicjator cyklicznych spotkań w Rzeszowie.

Centralnym problemem rozważanym w trakcie obrad były aktualne problemy oraz zagrożenia związane ze współczesnymi wyzwaniami rozwojowymi. Koncentrowano się przede wszystkim na poszukiwaniu instytucji sprzyjających wzrostowi dobrobytu i sprawiedliwemu podziałowi. Dyskusje toczyły się w ramach trzech sesji naukowych, poświęconych: wielowymiarowości nierówności jako wyzwaniu dla zintegrowanego rozwoju, współczesnym zagrożeniom rozwojowym oraz teorii i praktyce ich ograniczania, a także instytucjom i rozwiązaniom wspierającym przestrzenne równoważenie rozwoju. Sesjom tym przewodniczyli: prof. dr hab. Michał Gabriel Woźniak, dr Małgorzata Wosiek oraz dr Magdalena Cyrek.

W konferencji uczestniczyło kilkudziesięciu uczonych z ośrodków naukowych z całej Polski oraz zagranicy. Prelegenci reprezentowali m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Akademię Łomżyńską, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Łucki Narodowy Uniwersytet Techniczny, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnikę Rzeszowską oraz Uniwersytet Rzeszowski.

Z szerszą dyskusją wokół tytułowego problemu konferencji będzie można zapoznać się na łamach kwartalnika „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy”, w którym w 2024 i 2025 roku publikowane będą pełne teksty referatów. Zachęcamy do lektury również wcześniejszych tekstów koncentrujących się wokół tematyki wzrostu i nierówności https://journals.ur.edu.pl/nsawg