Round Table – Domestic Teaching Staff

W dniu 15 maja 2024 roku odbyło się kolejne wydarzenie w ramach międzynarodowego projektu EIUS - European Inclusion of Ukrainian Students, które było dedykowane  wszystkim pracownikom naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ze strony Uniwersytetu Rzeszowskiego działania projektowe prowadzone są przez Zespół w składzie: dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz, prof. UR (kierownik projektu), dr Rafał Pitera, mgr Natalia Kłos oraz mgr Radosław Pyrek, który moderował spotkanie. Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum, w skład którego wchodzą: Univerzita Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja),Uniwersytet Rzeszowski (Polska), Universitatea Ovidius din Constanta (Rumunia) oraz partner wspierający Chernivtsi National University Yuriy Fedkovych (Ukraina).

Celem Round Table była wymiana doświadczeń w zakresie umiędzynarodowienia społeczności akademickiej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji studentów z Ukrainy,
a także obecnych, jak i przyszłych wyzwań związanych z napływem studentów z zagranicy.

Ze względu na specyfikę spotkania organizatorzy zdecydowali się na organizację Round Table w formie on-line na platformie MS Teams z wykorzystaniem formuły  Round Table. Ta innowacyjna formuła prowadzenia dynamicznych paneli dyskusyjnych, stwarza możliwość wymiany doświadczeń, włączając i aktywizując wszystkich uczestników. Spotkanie rozpoczęła pani profesor Anna Barwińska-Małajowicz informując zebranych
o realizowanym projekcie oraz planowanych rezultatach.  Pan mgr Radosław Pyrek, w trakcie prezentacji omówił metodę Round Table oraz krótko podsumował działania podjęte do tej pory w projekcie.

Uczestnicy Round Table przeanalizowali najważniejsze czynniki wpływające na proces internacjonalizacji kształcenia na poziomie wyższym. Podzielili się swoimi doświadczeniami  identyfikując jednocześnie mocne i słabe strony tego procesu, a także możliwości, jak
i zagrożenia związane z napływem studentów z innych krajów.

Na zakończenie Round Table odbyło się podsumowanie oraz prezentacja najważniejszych wniosków wynikających z dyskusji, która miała miejsce podczas spotkania. Uczestnicy reprezentowali różne Kolegia i Instytuty Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tak duża frekwencja dowodzi, że problematyka podejmowana w projekcie jest aktualna i wymaga dalszej analizy.

Rezultatem wydarzenia będzie raport zawierający zidentyfikowane przez pracowników naukowo-dydaktycznych mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia wynikające z procesu internacjonalizacji kształcenia na poziomie uniwersyteckim.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim Pracownikom naukowo-dydaktycznym, którzy zaangażowali się w realizację projektu.