Seminarium naukowe pt. "Wyzwania i bariery w pracy biegłego z zakresu wyceny przedsiębiorstw w sprawach działowych"

W dniu 20 kwietnia 2023 r. w Instytucie Ekonomii i Finansów UR odbyło się Seminarium naukowe pt. "Wyzwania i bariery w pracy biegłego z zakresu wyceny przedsiębiorstw w sprawach działowych" zorganizowane przez Stowarzyszenie Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim i Uniwersytetem Szczecińskim. Koordynatorem seminarium ze strony Instytutu Ekonomii i Finansów UR był dr Wojciech Lichota z Katedry Finansów i Rachunkowości UR.

Spotkanie otworzył Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów dr hab. Ryszard Kata, prof. UR, który przywitał Organizatorów, zgromadzone osoby oraz nakreślił tematykę wydarzenia. Gości przywitali również Prezes Zarządu Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce prof. dr hab. Dariusz Zarzecki z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz prof. dr hab. Jerzy Kitowski – Kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W spotkaniu, które miało charakter hybrydowy udział wzięło ponad 150 osób z różnych przedsiębiorstw i instytucji, m.in. Deloitte Advisory sp. z o.o., sp. k, Grupy Azoty S.A., Polskiej Żeglugi Morskiej PP, Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, rzeczoznawcy majątkowi, biegli sądowi a także przedstawiciele 15 ośrodków akademickich.

Inspirację do dyskusji podczas wydarzenia stanowiły wystąpienia przygotowane przez prelegentów:

• Wyzwania biegłych w sprawach działowych - studium przypadku, Marek Szpręga, Członek Zarządu Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce,
  • Od deficytu informacji do nadmiaru danych - wyzwania biegłego we współczesności, SSO Henryk Walczewski XVIII Wydział Cywilny, Sąd Okręgowy w Warszawie,
  • Wybrane problemy wyceny przedsiębiorstw w sprawach działowych, dr Michał Grudziński Stowarzyszenie Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce, Instytut Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi,
  • Modele oceny ryzyka upadłości przedsiębiorstw - „upadłość" modeli (polemika ze stanowiskiem biegłych rewidentów i biegłych sądowych), prof. dr hab. Jerzy Kitowski, Uniwersytet Rzeszowski,
  • Czynnik goodwill przy wycenie przedsiębiorstwa na gruncie postępowań o podział majątku wspólnego byłych małżonków, r. pr. Ewa Wójcik, Groele i Wspólnicy sp.k.,
  • Wycena przedsiębiorstwa w warunkach wysokiej inflacji, dr hab. Tomasz Słoński, prof. UEW, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Członek Zarządu Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce.

Liczne pytania i konkluzje będące efektem ożywionych dyskusji pomiędzy panelistami a uczestnikami wzbogaciły wartość merytoryczną seminarium, co spowodowało, że seminarium trwało 1,5 godz. dłużej niż planowano.

W dniu 21 kwietnia 2023 r. uczestnicy seminarium zwiedzali Zespół zamkowo-parkowy w Łańcucie.