Warsztaty „O budżecie domowym i bankowości” w Instytucie Ekonomii i Finansów UR

16 listopada 2023 r. w Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły się warsztaty dla młodzieży ze szkół średnich o gospodarowaniu środkami budżetu domowego oraz bankowości.

Gośćmi Instytutu Ekonomii i Finansów byli uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni,  Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rzeszowie.

Otwarcia warsztatów koordynowanych przez dr-a Piotra Cyrka dokonała Dyrekcja Instytutu w osobach prof. UR dr-a hab. Ryszarda Katy oraz dr Małgorzaty Wosiek. Podkreślając uniwersalny charakter nauk ekonomicznych wskazano na wielokierunkowe związki ekonomii i finansów z niemal wszystkimi dziedzinami życia. Motywowano uczniów do wszechstronnego rozwoju w zakresie zarówno kompetencji merytorycznych, jak i społecznych.

Dr Magdalena Wiercioch z Zakładu Finansów i Rachunkowości dyskutowała z młodymi adeptami ekonomii o problemach racjonalnego zarządzania finansami gospodarstwa domowego. W trakcie zajęć poświęconych tematyce zarabiania pieniędzy, decyzji zakupowych w rodzinie oraz sporządzania budżetu uczniowie otrzymali praktyczne wskazówki, w jaki sposób i za pomocą jakich narzędzi stworzyć plan rodzinnych wpływów i wydatków.

Dr Rafał Pitera wprowadził młodzież w tajniki świata finansów i bankowości, omawiając kwestie związane z systemem bankowym. Przedstawione zostały ciekawostki nt. najstarszych banków funkcjonujących na świecie czy największych banków działających w globalnej gospodarce. Zaprezentowano także najlepiej oceniane przez klientów banki działające na polskim rynku oraz te, które są oceniane najgorzej. Omówione zostały także pojęcia kredytu, pożyczki, zdolności kredytowej oraz RRSO. Warsztat zakończył się analizą najnowszych trendów w bankowości.

Wizyta w kampusie „Zalesie” dała uczniom także możliwość spotkania z przedstawicielkami Działu Rekrutacji i Karier Studenckich - mgr inż. Martą Kot oraz mgr Sylwią Ozgą-Bździuch, które zaprezentowały możliwości kształcenia w Uniwersytecie Rzeszowskim. Podczas spotkania została przedstawiona również oferta Biura Karier, która skierowana jest przede wszystkim do osób poszukujących swojej drogi zawodowej - stojących u progu ważnych, życiowych decyzji, jaką niewątpliwie jest wybór kierunku studiów. Ponadto zaprezentowana została struktura UR, jak również szereg możliwości, jakie daje studiowanie w naszej Alma Mater, tj. udział w kołach naukowych, organizacjach studenckich. Omówiono także formy wsparcia, na jakie mogą liczyć studenci. Uczniowie dowiedzieli się również, jak przebiega proces rekrutacji na studia oraz na co zwrócić uwagę wybierając przedmioty maturalne.