World Cafe – Ukrainian students (UR)

W dniu 9 maja 2024 roku odbyło się kolejne już wydarzenie World Cafe w ramach międzynarodowego projektu EIUS - European Inclusion of Ukrainian Students.

Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum, w skład którego wchodzą: Univerzita Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja),Uniwersytet Rzeszowski (Polska), Universitatea Ovidius din Constanta (Rumunia) oraz partner wspierający Chernivtsi National University Yuriy Fedkovych (Ukraina). Ze strony Uniwersytetu Rzeszowskiego działania projektowe prowadzone są przez Zespół Projektowy w składzie: dr hab. Anna Barwińska-Małajowicz, prof. UR (kierownik projektu), dr Rafał Pitera (moderator warsztatów), mgr Radosław Pyrek i mgr Natalia Kłos.

Celem spotkania, w którym udział wzięli studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego narodowości ukraińskiej, była wymiana doświadczeń w zakresie umiędzynarodowienia społeczności studenckiej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji studentów z Ukrainy. Wydarzenie dotyczyło zarówno obecnych, jak i przyszłych wyzwań związanych z napływem studentów z zagranicy.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego powitania uczestników przez kierownika projektu Panią Profesor Annę Barwińską-Małajowicz. Następnie uczestnicy w formie krótkiego quizu mogli się wzajemnie poznać (ice breaker), co już po pierwszych minutach spotkania pozwoliło na integrację grupy oraz stworzenie przyjacielskiej atmosfery.

W trakcie warsztatów studenci scharakteryzowali przy wykorzystaniu analizy SWOT najważniejsze – według nich – czynniki determinujące mocne i słabe strony procesu internacjonalizacji kształcenia na poziomie wyższym, z perspektywy osób uczących się. Zwrócili uwagę na kluczowe możliwości i zagrożenia związane z napływem studentów z zagranicy. Zidentyfikowali także najważniejsze szanse i zagrożenia towarzyszące podejmowaniu studiów poza granicami swojej ojczyzny.

W końcowej części warsztatów odbyła się prezentacja najważniejszych wniosków, jakie wiążą się z inkluzją studentów narodowości ukraińskiej w krajach Unii Europejskiej (na przykładzie studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego). Spotkanie zakończyło się rozdaniem certyfikatów uczestnictwa. Warto podkreślić, że wszyscy uczestnicy wykazali się dużą aktywnością, pomysłowością oraz kreatywnością.

Jednym z rezultatów wydarzenia będzie raport zawierający zidentyfikowane przez studentów wyzwania oraz doświadczenia dotyczące sposobów i możliwości tworzenia oraz usprawniania bezpiecznego i integrującego środowiska akademickiego dla studentów pochodzących z Ukrainy.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim Studentom, którzy zaangażowali się w realizację projektu.