Konferencja naukowa pt. ,,Podmioty niepubliczne w lokalnym procesie decyzyjnym”

W dniach 27-28 lutego 2020 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa pt. ,,Podmioty niepubliczne w lokalnym procesie decyzyjnym”. Celem konferencji było podsumowanie realizacji projektu badawczego ,,Od dialogu do deliberacji. Podmioty niepubliczne jako (nie)obecny uczestnik lokalnego procesu decyzyjnego, finansowanego z dotacji Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego w ramach programu DIALOG na lata 2018-2020 (nr DIALOG 0163/2017).

Celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu realizowanego we współpracy trzech ośrodków akademickich: Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego (lider projektu), Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W konferencji udział wzięli pracownicy Instytutu Nauk o Polityce: prof. Agnieszka Pawłowska, dr Anna Kołomycew i mgr Dominik Boratyn

Prof. Agnieszka Pawłowska, w wystąpieniu pt. ,,Reprezentacja i artykulacja interesów lokalnych przez społeczne rady i komisje” dokonała syntetycznego zestawienia wyników badań zrealizowanych w ramach projektu. Dodatkowo dokonała opisu badań ilościowych oraz odwoływała się do badań jakościowych.

Dr Anna Kołomycew wygłosiła referat pt. ,,Wpływ społecznych rad i komisji na decyzje lokalne”. W swoim referacie prelegentka m.in. zidentyfikowała role społecznych rad i komisji podając, że mogą one mieć charakter: opiniodawczo-doradczy, inicjatywny, informacyjny, doradczy, kontrolny i legitymizujący decydenta.

Mgr Dominik Boratyn przedstawił wystąpienie pt. ,,Statutowa działalność rad młodzieżowych i jej znaczenie dla społeczności lokalnych”. Celem referatu mgr Boratyna było scharakteryzowanie funkcji rad młodzieżowych oraz wskazanie korzyści działalności rad młodzieżowych dla samorządu gminnego.

W ramach Konferencji odbyła się debata panelowa pt. ,,Społeczne rady i komisje. Użyteczna fasada czy rzeczywisty uczestnik lokalnego procesu decyzyjnego?”.

W debacie udział wzięli:

1) Paweł Adam – Burmistrz miasta i gminy Buk;

2) Witold Nowak – Wiceprezydent Konina;

3) Agnieszka Lewandowska – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania

5) Bartosz Jędrzejczyk – Kierownik Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie. Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych i Organizacji Pozarządowych w Koninie;

6) Antoni Szczuciński – Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu.

Moderatorem debaty był prof. Paweł Antkowiak. W toku dyskusji uczestnicy panelu podkreślani role oraz znaczenie współrządzenia oraz korzyści funkcjonowania społecznych rad i komisji. Uczestnicy debaty wskazywali, że Poznań jest miastem, w którym powstała pierwsza Rada Seniorów w Polsce oraz, ze jest to miasto najbardziej przyjazne seniorom. Wszyscy spośród uczestników konferencji podkreślali, iż działalność tego typu podmiotów jak m.in.: Rady Młodzieżowe czy Rady Seniorów są ważnym elementem działalności społeczności lokalnych.