Aktualności
Nowy kierunek studiów II stopnia w Instytucie Nauk o Polityce
Instytut Nauk o Polityce w Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na nowe studia II stopnia. Kierunek jest idealnym wyborem dla wszystkich zainteresowanych mechanizmami funkcjonowania współczesnej Europy. W ramach kierunku oferowane są trzy specjalności: Współpraca transgraniczna, Bezpieczeństwo europejskie i Integracja europejska.
Absolwent studiów europejskich drugiego stopnia otrzymuje tytuł zawodowy magistra. Nabywa interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk społecznych, humanistycznych oraz nauk o bezpieczeństwie. Zna fakty dotyczące funkcjonowania europejskiego systemu społecznego, gospodarczego i politycznego, także w sferze bezpieczeństwa. Posiada praktyczną wiedzę w zakresie współpracy transgranicznej oraz integracji i bezpieczeństwa w Europie.
Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi studiów absolwent nabywa wiedzę, umiejętności oraz kompetencje, które uprawniają go do pracy w administracji rządowej i samorządowej, a także w instytucjach Unii Europejskiej. Ma możliwość podjęcia zatrudnienia w sektorze prywatnym lub pozarządowym, w podmiotach, których działania są ukierunkowane na sprawy europejskie. W ramach studiów europejskich drugiego stopnia istnieje możliwość wyboru jednej spośród trzech specjalności: współpracy transgranicznej, bezpieczeństwa europejskiego lub integracji europejskiej.
Współpraca transgraniczna
Współpraca transgraniczna ułatwia generowanie wzrostu oraz utrzymywanie bezpieczeństwa w skali lokalnej, ponieważ rozwój gospodarczy i społeczny jest w pewnym stopniu zależny od relacji między sąsiadującymi państwami. Efektywną naukę ułatwia odpowiednio wykształcona, kompetentna kadra. Absolwent tej specjalności posiada wiedzę z zakresu nauk społecznych obejmującą zagadnienia dotyczące europejskiej współpracy transgranicznej, transnarodowej oraz międzyregionalnej. Zna zagadnienia dotyczące konfliktów oraz zagrożeń w obszarach transgranicznych, europejskiego pogranicza kulturowego, samorządności w Europie czy kształtowania wizerunku jednostek terytorialnych.
Bezpieczeństwo europejskie
Wybór tej specjalności umożliwia zrozumienie istoty problemów związanych z bezpieczeństwem militarnym, kulturowym, zdrowotnym i ekologicznym w Europie. Student, który decyduje się na ten wybór, ma jednocześnie możliwość zdobycia wiedzy z zakresu zagrożeń i ochrony cyberprzestrzeni w Europie, co jest szczególnie istotne w kontekście zjawiska cyberterroryzmu we współczesnym świecie. Wiedza, umiejętności oraz kompetencje absolwenta specjalności bezpieczeństwo europejskie pozwalają na podjęcie zatrudnienia w instytucjach rządowych i samorządowych specjalizujących się w bezpieczeństwie publicznym i europejskim.
Integracja europejska
Absolwent zdobywa wiedzę z zakresu nauk społecznych, która dotyczy wielopłaszczyznowo ujmowanych procesów integracyjnych w Europie. Wybór tej specjalności umożliwia poznanie i zrozumienie zagadnień dotyczących makroekonomii, funduszy, finansowania i systemu instytucjonalnego Unii Europejskiej oraz europejskiego prawa wspólnotowego. Studenci, którzy zdecydują się na ten wybór, zyskają ponadto możliwość zdobycia wiedzy z zakresu public relations oraz prowadzenia negocjacji. Kompetencje i umiejętności absolwenta integracji europejskiej pozwolą mu na podjęcie zatrudnienia w urzędach administracji rządowej i samorządowej, podmiotach specjalizujących się w prawie Unii Europejskiej oraz pozyskiwaniu funduszy pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.