Aktualności
Spotkanie studentów Uniwersytetu z komisarz Dominiką Kopeć z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie
Jak zostać policjantem? Jakie wymagania stawiane są przed kandydatami? Czy jeśli student zostanie funkcjonariuszem, ma możliwość kontynuacji studiów? Te, i inne kwestie, poruszane były podczas spotkania studentów Uniwersytetu z komisarz Dominiką Kopeć z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne URz, uczniowie poznają m.in. zagadnienia dotyczące Policji i prawa policyjnego. Jeden z tematów dotyczy wprost wymagań stawianych kandydatom, naboru do służby oraz rozwoju zawodowego. Kierownik Sekcji Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia komendy wojewódzkiej jest osobą w najwyższym stopniu predysponowaną do przedstawienia tej problematyki.
Pani Komisarz pełniła służbę patrolową i dochodzeniowo-śledczą, była też oficerem prasowym. Służyła w komendzie powiatowej i wojewódzkiej, ale też przez kilka miesięcy w komendzie głównej. Od kilku miesięcy kieruje w KWP sekcją zajmującą się sprawami rekrutacji funkcjonariuszy. W swym wystąpieniu odniosła się do kilku mitów o Policji, z którymi spotykamy się na co dzień, a które powstają współcześnie głównie w mediach społecznościowych, często w niekorzystnym świetle stawiając Policję. Jednym z nich jest pogląd, że trzeba nadzwyczajnej sprawności fizycznej, aby zdać egzamin sprawnościowy, który choć nie łatwy, po odpowiednim przygotowaniu zalicza większość kandydatów. Pytania studentów dotyczyły nie tylko naboru z zewnątrz, ale także rekrutacji wewnętrznej do Centralnego Biura Śledczego Policji, przenosin z innych garnizonów, a nawet sposobów radzenia sobie policjantek i policjantów ze stresem.
Pani Komisarz ujawniła nam, że kandydaci najczęściej wyrażają wolę pracy w ruchu drogowym i „patrolowce”, ale też pytają o inne działy służby. Cechą szczególną tej służby jest wszechstronność. Policja potrzebuje ludzi różnych profesji, zainteresowań i umiejętności. Każdy niemal może znaleźć coś dla siebie. Obok wspomnianych, od lat rozwija się dział służby dzielnicowych, tzw. „policjantów pierwszego kontaktu”, profilaktyka społeczna, czy kryminalistyka. Ostatnie lata to tworzenie nowego pionu, zajmującego się cyberprzestępczością.
Na koniec uwaga dla studentów Stosunków Międzynarodowych, którzy wzięli udział w spotkaniu. Obecnie w komendzie głównej w Warszawie, w Biurze Współpracy Międzynarodowej służą policjanci z Podkarpacia, a są też tacy, którzy pełnili służbę w Unii Europejskiej, ale też poza nią jako oficerowie łącznikowi. Polska Policja ma też swoich „misjonarzy” z pokojowych misji, m.in. stacjonując na Bałkanach. W rzeszowskiej KWP, w pionie kryminalnym, również pracują policjanci zajmujący się sprawami międzynarodowymi.