Aktualności
Staż naukowy Nicholasa Zalewskiego z Università degli Studi di Napoli Federico II w Neapolu w Instytucie Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego
Nicholas Zalewski jest studentem trzeciego roku studiów doktoranckich z zakresu polityk publicznych Unii Europejskiej na Wydziale Nauk Politycznych Università degli Studi di Napoli Federico II w Neapolu we Włoszech. Pochodzi z Chicago, gdzie uzyskał tytuł magistra w zakresie studiów nad Unią Europejską na University of Illinois Urbana-Champaign, a także tytuł licencjata w zakresie nauk politycznych, studiów globalnych i języka włoskiego. Jest redaktorem naczelnym periodyku naukowego „The New Global Order”, która publikuje artykuły dotyczące stosunków międzynarodowych. Biegle mówi w języku angielskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim i chorwackim. Przygotowuje rozprawę doktorską nt. „Institutional trust in the Central Bank at the regional level”.
Jego program studiów doktoranckich wymaga odbycia sześciomiesięcznego stażu na uczelni w wybranym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Nicholas Zalewski zdecydował się na odbycie go w Instytucie Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego pod opieką naukową dr hab. Miry Malczyńskiej-Biały, Prof. UR. Staż pozwolił na weryfikację podobieństw i różnic w zakresie procesu edukacji na szczeblu wyższym w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Podczas pobytu na Uniwersytecie Rzeszowskim Nicholas Zalewski uczestniczył m.in. w licznych spotkaniach z władzami Kolegium Nauk Społecznych oraz kadrą naukową Instytutu Nauk o Polityce. Uczestniczył ponadto w spotkaniach ze studentami kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego oraz stosunków międzynarodowych Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ich tematyka dotyczyła: bezpieczeństwa amerykańskich konsumentów, różnic kulturowych między Stanami Zjednoczonymi, Włochami i Polską oraz wyzwaniami związanymi z migracją we Włoszech. Stażysta zachęcał studentów do uczestniczenia w programach wymiany studenckiej Erasmus +. Był prelegentem podczas Seminarium naukowego „Modele polityki migracyjnej w wybranych państwach europejskich. Realia i perspektywy”, podczas którego omówił specyfikę polityki migracyjnej oraz sytuację migrantów we Włoszech, jak również stosunek społeczeństwa włoskiego wobec migrantów.