Pracownik naukowy Instytutu Nauk Prawnych UR stypendystą Polskiej Akademii Umiejętności

Logo Polskiej Akademii Umiejętności

Pracownik Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego – dr LL.M. Wojciech J. Kosior z Zakładu Prawa Rzymskiego ‒ otrzymał prestiżowe stypendium Fundacji Lanckorońskich, przyznawane przez Polską Akademię Umiejętności, na przeprowadzenie badań naukowych w Rzymie w 2025 roku.

Jest to już drugi raz, kiedy dr Wojciech J. Kosior został stypendystą Polskiej Akademii Umiejętności. Wcześniej wyróżniony został stypendium Fundacji z Brzezia Lanckorońskich, dzięki czemu przeprowadził badania naukowe w Londynie w 2019 roku.

Polska Akademia Umiejętności dysponuje stypendiami Fundacji Lanckorońskich i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich na prowadzenie badań w Rzymie, Wiedniu, Londynie i innych ośrodkach naukowych Europy. W wyniku umowy Fundacji Lanckorońskich z Polską Akademią Umiejętności rozszerzonej na Fundację z Brzezia Lanckorońskich Fundacje przekazały PAU gestię swoich stypendiów, od lat przyznawanych humanistom polskim na badania zagraniczne. Stypendia corocznie rozdziela Komisja przy PAU, w skład której wchodzą dwaj członkowie PAU, sekretarz z ramienia PAU i przedstawiciele pięciu uniwersytetów (UJ, UW, UWr, UAM, UMK).