Aktualności
VI Euroregionalna Konferencja Naukowa "Samorządność, Spółdzielczość, Przedsiębiorczość - czyli o sztuce obywatelskiego samostanowienia. Wybrane zagadnienia prawne, ekonomiczne i społeczne. Między teorią a praktyką"
Szanowni Państwo,
mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w VI Euroregionalnej Konferencji Naukowej "Samorządność, Spółdzielczość, Przedsiębiorczość - czyli o sztuce obywatelskiego samostanowienia. Wybrane zagadnienia prawne, ekonomiczne i społeczne. Między teorią a praktyką", która odbędzie się 4 kwietnia 2024 r. w sali audytoryjnej Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
Konferencja wpisuje się w dwa cykle naukowo-badawcze realizowane wcześniej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego: cykl euroregionalnych wydarzeń organizowanych wspólnie ze Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki oraz cykl „Między teorią a praktyką”.
Tym razem przedmiotem dyskusji będzie problematyka, która dotychczas nie była zbyt szeroko analizowana ani w teorii, ani w wymiarze praktycznym. Nowe zjawiska, jak chociażby transformacja energetyczna, zmiany klimatyczne, zmiany w społecznym rozumieniu prawa własności, posiadania i używania rzeczy przez konsumentów, wymagają nowego, interdyscyplinarnego podejścia nie tylko ze strony nauk społecznych. Dotychczasowa instytucja spółdzielni zyskuje nowe znaczenie w obrocie prawno-gospodarczym. Konstrukcja prawna własnościowo-organizacyjna spółdzielni, nasuwa jednak sporo wątpliwości m.in. co do charakteru prawnego (statusu) ich członków, następstwa prawnego upadających lub „przekształcanych” spółdzielni czy wreszcie, gdy chodzi o rozumienie samej idei samorządności przez spółdzielców. Ten ostatni element, wiąże się z także z szerszym rozumieniem samorządności w wymiarze samorządności lokalnej czy zawodowej. Wszystkie jednak aspekty samorządności wiązać się będą z potrzebą czy wręcz sztuką rozumienia samostanowienia przez obywatela, a także ideą dobra wspólnego. Wszak każda spółdzielnia w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą, kulturowo-oświatową i społeczną. Majątek należący do spółdzielni stanowi prywatną własność jej członków. Spółdzielcami bywają także jednostki samorządu terytorialnego. Stąd ostatni element: przedsiębiorczość.
W obecnych czasach, po apogeum pandemii Covid-19, w dobie trwających działań wojennych na Ukrainie, wobec rosnących cen mieszkań, samochodów, nośników energii, wraca pytanie o pożądany model przedsiębiorczości, i tonie tylko na płaszczyźnie krajowej, ale także euroregionalnej czy ogólnoeuropejskiej. Stąd potrzeba debaty i wymiany poglądów na poziomie międzynarodowym.
Chcąc podołać wyżej wymienionym celom, serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.
Komitet Naukowy Konferencji:
prof. dr hab. Elżbieta Dynia
prof. dr hab. Bernadetta Fuchs
prof. Mustafa Avci, Anadolu University, (Turcja)
dr hab. Dominik Bierecki, prof. UP w Słupsku
prof. Angelo Viglianisi Ferraro dell’Università “Mediterranea” di Reggio Calabria (Włochy)
- dr hab. Sławomir Fundowicz, prof. KUL
doc. JUDr. Regina Hučková, PhD., Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (Słowacja)
dr hab. Joanna Kruczalak-Jankowska, prof. UG
dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, prof. UR
dr hab. Eugeniusz Moczuk, prof. PRz
dr hab. Tomasz Długosz, prof. UJ
dr hab. Jan Olszewski, prof. UR
dr hab. Beata Stępień-Załucka, prof. UR
dr hab. Piotr Szreniawski, prof. UMCS
dr hab. Renata Świrgoń-Skok, prof. UR
dr hab. Roman Uliasz, prof. UR
dr Piotr Pałka, prof. SANS w Sopocie
dr Krzysztof Buczek
dr Elżbieta Małecka
dr Rafał Polak
dr Kamil Szpyt
dr Paweł Wais
Komitet Organizacyjny:
dr Oskar Bróż
dr Michał Chajda
dr Izabela Fac
dr Arkadiusz Dorian Leśniak-Moczuk
dr Jakub Michał Łukasiewicz
dr Rafał Łukasiewicz
dr Rajmund Stapiński
mgr Katarzyna Czop
mgr Anna Czudec
mgr Izabela Kułak
mgr Łukasz Mroczyński – Szmaj lmroczynski@ur.edu.pl
mgr Arkadiusz Opoń
Nikola Bodzioch
Anna Balicka
Kacper Cieślik
Artur Chmiel
Jakub Drozd
Magdalena Gleń
Witold Pociask
Damian Soja
Katarzyna Żmuda