Aktualności / News

Koło naukowe „Pro-Psyche” na Kongresie Młodej Nauki w Gdańsku

Koło naukowe „Pro-Psyche” na Kongresie Młodej Nauki w Gdańsku

Kongres Młodej Nauki to interdyscyplinarna, międzynarodowa konferencja naukowa organizowana corocznie przez Uniwersytet Gdański. Podczas IV edycji tego wydarzenia, która odbyła się w dniach 11-13 lipca mieliśmy okazję reprezentować koło naukowe „Pro-psyche” działające przy Instytucie Psychologii na  Uniwersytecie Rzeszowskim, wygłaszając referat oraz przedstawiając poster naukowy. W konferencji brały udział dziesiątki młodych naukowców, a tematyka paneli była różnorodna i dotykała zagadnień z zakresu nauk humanistycznych, biologicznych i medycznych. Odbyły się również sesje plenarne i panele dyskusyjne podczas których można było wysłuchać rozważań i rozmów ekspertów z różnych dyscyplin naukowych. Szczególnie interesujący był panel na temat resocjalizacji, na którym zaprezentowaliśmy referat pt. Jak zresocjalizować psychopatę, narcyza i makiawelistę” Analiza zachowań i metod resocjalizacji w przypadku karanych o cechach ciemnej triady”. Bogata w doświadczenia i znajomości okazała się także niepozornie brzmiąca sesja posterowa, gdzie przedstawiliśmy nasz poster naukowy pt. „Czy niewdzięcznik może być szczęśliwy” na temat powiązania wdzięczności z poczuciem szczęścia. W pamięć zapadły nam również: panel o środowiskowych uwarunkowaniach zdrowia, szczególnie badania roli strategii unikowych u funkcjonariuszy policji oraz panel o literaturze i mediach wobec wyzwań współczesności, w którym chociażby została poruszona teoria narracyjności. Równie ciekawym był wykład o neuroestetyce – początkującej dyscyplinie badawczej, która szuka znaczenia w postrzeganiu oraz definiowaniu wszelkiego rodzaju „piękna” i jego wpływu na układ nerwowy. Żałujemy, że nie udało nam się odwiedzić wszystkich interesujących nas stanowisk kongresu, ale jesteśmy też świadomi, że takie są konsekwencje takiego rozmiaru wydarzeń.

The “Pro-Psyche” students’ research group at the Young Science Congress in Gdańsk

The Young Science Congress is an international and multidisciplinary scientific conference organized annually by the University of Gdańsk. During the 4th edition of this event, which took place on July 11-13, we had the opportunity to represent the "Pro-psyche" scientific students’ research group at the Institute of Psychology of the University of Rzeszów by presenting a lecture and a scientific poster. During this event dozens of panels at various scientific fields took place. We were especially interested in the discussion panel about social rehabilitation, with the lecture "How to Resocialize a Psychopath, a Narcissus, and a Machiavellian? An analysis of behavior and methods in cases of prisoners with high dark triad personality", presented by us. We also had the chance to show the poster "Does ungrateful people can be happy" about the connection between gratitude and happiness. In addition, the panels about literature and media towards modern challenges with an interesting topic “narrations theories” and the lecture on neuroaesthetics should be mentioned. In summary, we regret not managing to visit all the interesting scientific panels and lectures presented during the Young Science Congress.