Aktualności / News

Spotkanie w ramach 7 Forum Specjalistów Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

W dniu 10 kwietnia 2024 odbyło się spotkanie w ramach 7 Forum Specjalistów Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które było transmitowane na profilu Facebook i kanale YouTube WUJ. Gośćmi pani redaktor Agnieszki Andreasik w trakcie tego wydarzenia była dr Anna Englert-Bator z Pracowni psychoterapii i psychologii klinicznej UR oraz prof. Przemysław Bąbel – Dyrektor Instytutu Psychologii UJ.

Inspiracją do rozmowy była wydana w marcu książka „Niechciane myśli i silne emocje” autorstwa Jona Hershfielda i Blaise Aguirrego. Specjaliści dyskutowali nad związkiem między intruzywnymi, powracającymi myślami a nieprzyjemnymi emocjami w perspektywie psychoterapii poznawczo-behawioralnej i dialektyczno-behawioralnej. W panelu dyskusyjnym można było usłyszeć dlaczego tak trudno zapanować nad negatywnymi obrazami umysłowymi, które pojawiają się w postaci myśli tabu, czyli myśli nieakceptowalnych społecznie, myśli samokrytykujących i myśli katastrofizujących. Takie myśli często powodują dysregulację w obrębie naszych emocji i wpływają na rozwój wielu zaburzeń psychicznych. Gdy staramy się powstrzymać niepożądane myśli, uczymy mózg, że takie myśli stanowią wyjątkowe zagrożenie. Prof. Bąbel i dr Anna Englert-Bator wskazywali, że gdy dążymy do tego, aby takie myśli pojawiały się i przemijały, mózg dowiaduje się, że nie mają one wielkiego znaczenia. Wskazali również na wiele innych narzędzi, które mogą być wykorzystane przez pacjentów w radzeniu sobie z takimi trudnościami.