Aktualności / News

Wizyta studyjna pracowników i studentów z Holy Cross College w Instytucie Psychologii UR

W dniach 11-12 marca gościliśmy w Instytucie Psychologii dr Cossette Fox z zespołem współpracowników i studentów z Holy Cross College w stanie Indiana w USA w ramach partnerskiej współpracy nad projektem naukowym. W organizacji wizyty oraz w jej trakcie wzięła udział prof. Lilya Morska z Instytutu Pedagogiki UR.

W trakcie wizyty przeprowadziliśmy badania naukowe w rzeszowskich szkołach ponadpodstawowych. Działania w projekcie profesor Jessici Shleider - Yes dla Lab for Scalable Mental Health, miały na celu przygotowanie i adaptację kulturową 1-sesyjnej interwencji psychologicznej dla polskiej i ukraińskiej młodzieży w wieku 11 do 17 lat, która wspiera rozwój i zdrowie psychiczne młodzieży (Online Single-Session Interventions).

Podczas pobytu w Polsce, na zaproszenie prof. Andrzeja Łukasika, dr Fox wygłosiła inspirujący wykład dla pracowników i studentów Instytutu pt. „Growth Mindset”, czyli podejściu do życia, opierającego się na przekonaniu, że umiejętności i inteligencja mogą być rozwijane poprzez wysiłek, uczenie się i wytrwałość. Termin ten często jest używany w kontekście psychologii rozwoju, zwłaszcza w edukacji, gdzie odnosi się do przekonania, że nasze zdolności nie są stałe, ale mogą ulec zmianie i rozwijać się w miarę jak się uczymy i doświadczamy nowych rzeczy.

Spotkanie gości i pracowników Instytutu Psychologii UR z prof. Dorotą Semków, Pełnomocnikiem Prorektora ds. Współpracy z Zagranicą w Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, było okazją do rozmowy o możliwościach kolejnych projektów i wyjazdów studyjnych. Z kolei przyjęcie wydane w Instytucie Psychologii na cześć gości, stało się okazją do poznania przez nich polskiej sztuki kulinarnej. Omówiono również  kierunki dalszej  współpracy naukowej, edukacyjnej oraz organizacyjnej między Instytutem Psychologii oraz  Holy Cross College. Dr Cosette Fox wzięła także udział w rozmowach o zdrowiu psychicznym z Prezydentem Miasta Rzeszowa Konradem Fijołkiem.

Studenci Instytutu Psychologii UR, Holly Cross College i Notre Dame University spędzili owocnie czas na międzynarodowej integracji, zwiedzaniu miasta i poznawaniu różnic kulturowych.

The Institute of Psychology hosted Prof. Cossette Fox and a team of colleagues and students from Holy Cross College, Indiana, USA.

On 11-12 March, the Institute of Psychology hosted Prof. Cossette Fox and a team of colleagues and students from Holy Cross College, Indiana, USA, as part of a research project partnership.

During the visit, we conducted scientific research in secondary schools in Rzeszów. The activities in Professor Jessica Shleider's project Yes for Lab for Scalable Mental Health were aimed at the preparation and cultural adaptation of a 1-session psychological intervention for Polish and Ukrainian adolescents aged 11 to 17 years, which supports the development and mental health of adolescents (Online Single-Session Interventions).

During her stay in Rzeszow, at the invitation of Professor Andrzej Lukasik, Prof. Fox gave an inspiring lecture to the Institute's staff and students entitled 'Growth Mindset', an approach to life based on the belief that skills and intelligence can be developed through effort, learning and a positive motivation. The term is often used in the context of developmental psychology, particularly in education, where it refers to the belief that our abilities are not fixed, but can change and develop as we learn and experience new things.