Dotacja dla Pracowni Kryminologii i Kryminalistyki Instytutu Nauk Prawnych

Samorząd województwa przyznał dotację celową podkarpackim uczelniom. Dotacja trafiła do dziesięciu uczelni z terenu Podkarpacia. Drugą, największą kwotę w wysokości 405 tys. otrzymał Uniwersytet Rzeszowski.

Celem przedsięwzięcia jest rozwój infrastruktury B+R Uniwersytetu Rzeszowskiego poprzez doposażenie Pracowni Kryminologii i Kryminalistyki Instytutu Nauk Prawnych Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego w nowoczesną, innowacyjną aparaturę – Videospektrokomparator. tj. urządzenia przeznaczonego m.in. do badań w zakresie autentyczności dokumentów (np. dowód osobisty czy paszport). Przy użyciu Videospektrokompaartora można m.in. ujawnić niewidoczne „gołym okiem” ślady kryminalistyczne, zamazane fragmenty tekstu, ślady wydrapania, ścierania, fragmenty pisma dopisane innym środkiem kryjącym. Wersja urządzenia, które planowane jest do zakupu w Pracowni posiada ponadto wiele dodatkowych funkcji, które wspomagają proces identyfikacji badanego obiektu.

Pracownia Kryminologii i Kryminalistyki Instytutu Nauk Prawnych Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego wyposażona jest w wysokiej jakości sprzęt, aparaturę i oprogramowania służące przeprowadzaniu zajęć dydaktycznych i badań naukowych, w tym programy komputerowe wspomagające ekspertyzę pisma ręcznego i podpisów, specjalistyczne mikroskopy oraz inne narzędzia wykorzystywane w pracy ekspertów. W Pracowni znajduje się także profesjonalne urządzenie do psychofizjologicznego wykrywania nieszczerości, tzw. wariograf/poligraf – popularnie określne „wykrywaczem kłamstw”, program do tworzenia wersji kryminalistycznych, zestawy do daktyloskopowania, specjalistyczne walizki kryminalistyczne służące przeprowadzaniu badań kryminalistycznych.

Pracownicy Pracowni - dr hab. Mieczysław Goc, prof. UR, dr Karol Bajda, mgr Magdalena Kruczek, dr Dorota Semków, realizują przewidziany tokiem nauczania proces dydaktyczny zarówno dla studentów Instytutu Nauk Prawnych - kierunku Prawo i Administracja oraz studentów Bezpieczeństwa wewnętrznego z Instytutu Nauk o Polityce. W ramach II kryterium ewaluacji wykonują usługi badawcze dla podmiotów zewnętrznych, w tym szczególności organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zakresie sporządzania opinii, analiz i ekspertyz kryminalistycznych z zakresu badań dokumentów i pisma ręcznego, w tym podpisów. Na podstawie umowy z Polskim Towarzystwem Kryminalistycznym, Pracownia wykonuje także na zlecenie podmiotów zewnętrznych usługę daktyloskopowania do celów wizowych oraz innych przewidzianych prawem sytuacji w których wymagane jest przeprowadzenie tego typu badań.

Zakup tak innowacyjnej aparatury jaką jest najnowocześniejszy model Videospektrokomparatora wpłynie na unowocześnienie i rozbudowę bazy naukowo-dydaktycznej w obszarze nauk społecznych (Prawo, Bezpieczeństwo wewnętrzne) Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego zakup znacznie poszerzy zakres prowadzonych w Pracowni badań naukowych oraz wykonywanych w Pracowni sądowych i pozasądowych ekspertyz kryminalistycznych na zlecenie organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości i podmiotów prywatnych. Dzięki zakupowi urządzenia VSC stworzone zostaną nowe możliwości kształcenia studentów i podwyższenia kwalifikacji przyszłej kadry.