W dniach 1-7 lipca 2024 r. w ramach Forum of German and Polish Universities of Administration odbyło się Polsko-Niemieckie Seminarium Studenckie „Administrative challenges related to persons from Ukraine under temporary protection”. Seminarium zorganizowane zostało w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” pn. „Migranci z Ukrainy w województwie podkarpackim. Implikacje społeczno-gospodarcze”, którego kierownikiem jest dr hab. Krzysztof Żarna, prof. UR. W seminarium udział wzięło 30 studentów oraz pracowników naukowych szkół wyższych zrzeszonych w Forum of German and Polish Universities of Administration, przedstawicieli: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Warszawskiego, Hochschule für Wirtschaft und Recht Berlin oraz Hochschule für öffentliche Verwaltung Kehl. Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczyli prof. dr hab. Elżbieta Feret oraz dr hab. Krzysztof Żarna, prof. UR. Członkami komitetu organizacyjnego byli pracownicy Zakładu Prawa Finansowego oraz Pracowni Kryminalistycznej Instytutu Nauk Prawnych.

Tematem przewodnim seminarium były wyzwania związane z uchodźcami z Ukrainy. Podczas warsztatów studenci opracowywali prace dotyczące problematyki ochrony tymczasowej uchodźców. Studenci pracowali pod opieką nauczycieli akademickich w ramach szczegółowych tematów: „Temporary protection in Germany and Poland – general problems, challenges, practice”, „Temporary protection and human rights”, „Temporary protection under administrative law“, „Providing an education system for refugees from Ukraine” oraz „Tax and social security regulations regarding Ukrainian refugees”.

W trakcie pobytu na Uniwersytecie Rzeszowskim uczestnicy seminarium odwiedzili „Welcome Center”, Laboratorium Kryminalistyczne oraz Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także spotkali się z Prorektor ds. studenckich oraz kształcenia dr hab. Elżbietą Rokosz, prof. UR. W trakcie seminarium zorganizowane zostało spotkanie z przedstawicielami Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego zajmującymi się problematyką uchodźców — Dyrektor Ireną Marszałek-Czekierdą, Dyrektorem Jakubem Dzikiem oraz Pełnomocnikiem Wojewody Małgorzatą Majką-Onyszkiewicz, którzy przedstawili problematykę roli władz województwa podkarpackiego w rozwiązywaniu problemów migracyjnych.

Zwieńczeniem warsztatów było podsumowanie, w trakcie którego studenci zaprezentowali efekty swojej pracy, które zostaną wydane w formie referatów opublikowanych w czasopiśmie "Transborder Economics. International Journal on Transborder Economics, Politics and Statistics".

Seminarium odbyło się w ramach projektu Regionalnej inicjatywy doskonałości "Migranci z Ukrainy w województwie podkarpackim. Implikacje społeczno-gospodarcze".
Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2024 – 2027, nr projektu RID/SP/0011/2024/1, kwota finansowania 17 172 501,00 zł.