Aktualności
Profesor Mehmet Alpertunga Avci - Profesor Wizytujący w Kolegium Nauk Społecznych
Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, w okresie od 4 marca do 19 maja br. gościło profesora wizytującego Prof. dr. Mehmeta Alpertunga Avci z Atatürk University w Turcji. Jego obecność była okazją do wymiany doświadczeń w zakresie edukacji i badań naukowych. Profesor Avci prowadził zajęcia ze studentami Instytutu Nauk Prawnych oraz Instytutu Ekonomii i Finansów, gdzie dzielił się swoją wiedzą na temat opodatkowania cyfrowej gospodarki (przedmiot Taxing the Digital Economy). W Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego skupił się na nowatorskich tematach, takich jak tożsamość podatkowa sztucznej inteligencji (Tax Identity of Artificial Intelligence) oraz aspekty prawne sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence and its Legal Aspects), co przyczyniło się do pogłębienia wiedzy doktorantów na te aktualne i ważne zagadnienia.
Wizyta profesora była możliwa dzięki zaproszeniu Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych, prof. dr hab. Elżbiety Feret. Prof. Avci nie tylko wzbogacił życie akademickie naszej Uczelni, ale także aktywnie uczestniczył w życiu społeczności akademickiej. Miał okazję poznać Rzeszów oraz jego najbliższe okolice, co pozwoliło mu lepiej zrozumieć kulturę i zwyczaje panujące w Polsce. Jego zaangażowanie w tej kwestii było widoczne podczas licznych spotkań i dyskusji, które prowadził zarówno ze studentami, doktorantami, jak i kadra naukową.
Wkład Profesora w rozwój współpracy naukowej został dodatkowo podkreślony podczas konferencji The International Student-Postgraduate Scientific Conference: Challenges of Transborder Economics, gdzie wygłosił inspirujący wykład pt. “Ability-to-Pay in DigiTax”. Prezentacja ta poruszała kluczowe kwestie obowiązków podatkowych w kontekście prowadzenia działalności cyfrowych w różnych krajach, co wywołało żywą dyskusję wśród uczestników ww. konferencji.
Podsumowując, wizyta Prof. dr. Mehmeta Alpertunga Avci w Kolegium Nauk Społecznych UR miała nieoceniony wpływ na aspekt umiędzynarodowienia, stanowiącego jak wiadomo instrument doskonalenia jakości kształcenia. Jego obecność przyczyniła się także do pogłębienia zrozumienia globalnych wyzwań w dziedzinie prawa i ekonomii w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji.