Spotkanie z przedstawicielem Fundacji Court Watch Polska

Dnia 23 listopada 2023 r. w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się spotkanie z przedstawicielem Fundacji Court Watch Polska organizowane przez Uniwersytecką Poradnię Prawną. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem, co sprawiło, że uczestnikami wydarzenia byli nie tylko studenci, ale także osoby spoza grona akademickiego.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji, w której przedstawiciel fundacji opowiedział o misji, jaka przyświeca organizacji, którą reprezentuje. Fundacja Court Watch Polska zajmuje się monitorowaniem procesów sądowych w Polsce w celu zapewnienia przejrzystości, sprawiedliwości i przestrzegania praw obywatelskich.

W trakcie prezentacji przedstawiciel fundacji zwrócił uwagę na konkretne przypadki, które zostały poddane analizie przez ich zespół. Dzieląc się tymi obserwacjami, ukazał, jak istotne jest śledzenie postępowań sądowych w kontekście ochrony praw jednostki oraz praworządności.

Następnie przedstawione zostały zagadnienia związane z praktycznymi aspektami pracy obserwatora sądowego. Prowadzący przedstawił podstawowe informacje związane z wizytą
w sądzie, wytłumaczone zostały także zasady jawności postępowań. Niewątpliwie jednym z najciekawszych elementów spotkania było omówienie problematyki zdalnych rozpraw.

Podsumowując, spotkanie z przedstawicielem Fundacji Court Watch Polska było nie tylko źródłem nowej wiedzy, ale także bodźcem do refleksji nad funkcjonowaniem sądów powszechnych.