Integracja migrantów z Ukrainy w województwie podkarpackim

Logotypy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Regionalnej Inicjatywy Doskonałości

Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2024 – 2027, nr RID/SP/0011/2024/1,
kwota finansowania 17 172 501,00 zł.

Celem badań będzie przedstawienie obrazu migrantów z Ukrainy z perspektywy Polaków i postrzeganie Polski przez ukraińskich migrantów. Zadaniem zespołu będzie zebranie danych statystycznych i ich analiza. Badanie postaw obywatelskich migrantów z Ukrainy odbędzie się za pomocą wystandaryzowanego testu „Skala postaw obywatelskich”. W ramach tego zadania zostaną przeprowadzone debaty w podkarpackich liceach z udziałem specjalistów od komunikacji międzykulturowej „Obraz ukraińskiego migrantów perspektywy Polski i Polaków i postrzeganie Polaków/Polski przez ukraińskich migrantów” oraz debata oksfordzka „Czy migranci z Ukrainy są szansą czy zagrożeniem dla województwa podkarpackiego?” z udziałem pracowników naukowych, dziennikarzy, polityków, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, studentów i uczniów. Zostaną również przeprowadzone badania ankietowe wśród mieszkańców województwa podkarpackiego i pracodawców pod kątem obrazu migranta z Ukrainy w polskim społeczeństwie.

Założeniem jest przeprowadzenie nie tylko badań na reprezentatywnej grupie badawczej, ale także wśród pracowników administracji publicznej i jednostek samorządu terytorialnego (np. Urząd ds. Cudzoziemców, Urzędy Gmin, Starostwa Powiatowe, Podkarpacki Urząd Wojewódzki), funkcjonariuszy służb mundurowych (np. Policja, Straż Graniczna, Siły Zbrojne) niosących bezpośrednio pomoc i regularnie współpracujących z obywatelami Ukrainy osiadłymi na terenie województwa podkarpackiego. W tym celu niezbędne będą wyjazdy podczas których członkowie zespołu będą przeprowadzać ankiety i wywiady. W ramach tego zadania przewidziana będzie debata dotycząca polityki integracyjnej z udziałem badaczy z Uniwersytetu Fryderyka II w Neapolu, Uniwersytetu w Lipsku, przedstawicieli samorządowych z Włoch i Niemiec oraz samorządowców z województwa podkarpackiego. Zorganizowane będą również zajęcia warsztatowe.