Przekaz polskich partii politycznych wobec wojny w Ukrainie
Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2024 – 2027, nr RID/SP/0011/2024/1,
kwota finansowania 17 172 501,00 zł.
Zadaniem będzie analiza myśli politycznej najważniejszych polskich partii politycznych w kontekście bezpieczeństwa międzynarodowego oraz polityki zagranicznej od 2014 roku, czyli od zajęcia przez Federację Rosyjską Krymu. Kryterium doboru partii będzie ich obecność w parlamencie – analizie zostanie poddane każde ugrupowanie, które miało swoją samodzielną reprezentację w Sejmie i w Senacie po 2011 roku – czyli klub lub koło. W tym kontekście zostaną przeanalizowane najważniejsze cele polityki bezpieczeństwa i zagranicznej oraz metody i środki, jakie te partie chciały wykorzystać dla ich realizacji.
Uwzględniona zostanie również ich ewolucja na przestrzeni lat. Na podstawie ogólnych celów będzie można przejść do szczegółowej charakterystyki koncepcji politycznych względem wschodnich sąsiadów. Będą to:
[1] analiza relacji Polski z Ukrainą, Rosją i Białorusią w kontekście sojusznik/wróg/państwo neutralne.
[2] przedstawienie pożądanych relacji Polski ze wschodnimi sąsiadami, jakie wg tych ugrupowań powinny zostać zrealizowane.
[3] ukazanie metod i środków, jakimi należało do tego doprowadzić.
[4] ocena alternatywnych rozwiązań relacji ze wschodnimi sąsiadami.
Materiałem źródłowym będą: programy polityczne i wyborcze, stworzone po 2014 roku, strategie rządowe dotyczące polityki zagranicznej, projekty uchwał i ustaw dotyczące polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, wypowiedzi przedstawicieli danych ugrupowań na forum parlamentu oraz w mediach. Badania będą prowadzone w latach 2024-2026 i obejmą okres wyborów parlamentarnych, samorządowych, europejskich i prezydenckich jak również sytuację powyborczą, związaną z realizacją programów politycznych na poziomie ogólnokrajowymi i regionalnym. W okresie tym szczegółowemu badaniu będzie poddany przekaz poszczególnych partii politycznych w kontekście migrantów z Ukrainy w okresie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego.