dr hab., prof. UR Andrzej Bonusiak
- Jednostka:
Instytut Historii - Budynek: A1
- Pokój: 222
- Nr telefonu: 17 872 13 06
- Email: [email protected]
- ORCID: 0000-0003-3859-4521
- Konsultacje dla studentów: poniedziałek 11.30-12.15, czwartek 11.00-12.00
Informacje
Biogram:
Moje główne zainteresowania badawcze dotyczą współczesnych [po 1945] środowisk polskich za granicą ze szczególnym uwzględnieniem życia organizacyjnego i działalności oświatowo-kulturalnej. Szczególnie zainteresowany jestem funkcjonowaniem oświaty polonijnej realizowanej w ramach systemu szkół społecznych oraz funkcjonowaniem organizacji zrzeszających osoby polskiego pochodzenia. W swoich pracach poruszałem zagadnienia związane z działalnością Komisji Oświatowej Kongresu Polonii Amerykańskiej, dziejami oświaty polonijnej w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. W ramach swoich badań prowadziłem dociekania dotyczące środowisk polskich na terenie państw niemieckojęzycznych, Słowacji, Białorusi, Litwy, Rosji i Ukrainy. W przypadku tej ostatniej zajmowałem się także analizą życia organizacyjnego i kulturalnego tego środowiska oraz badałem kwestie związane z sytuacją osób polskiego pochodzenia zamieszkałych tereny objęte toczącym się w ostatnich latach konfliktem zbrojnym [Donbas, Krym].
Dużą uwagę przywiązuję do badań nad kulturą polonijną, szczególnie ruchem folklorystycznym obecnym w działalności organizacji polskich na całym świecie. Przygotowałem również publikacje z zakresu polonijnych mediów, zarówno ogólnoinformacyjnych [na Ukrainie] jak i tematycznych [„Głos Nauczyciela” – USA].
Zajmuję się również badaniami regionalnymi dotyczącymi dziejów regionu i miejscowości południowo-wschodniej polski od końca xix wieku. Interesują mnie głównie kwestie historii społecznej i kulturalnej, a także przeobrażeń terytorialnych. Dotychczas zajmowałem się dziejami takich miast i miejscowości jak: Brzóza Królewska, Iwierzyce, Lwów, Ropczyce, Rzeszów, Żołynia.
W ramach moich zainteresowań znajdują się także zagadnienia związane z wybranymi problemami dziejów stosunków polsko-słowackich znajdujących swoje odzwierciedlenie w znajdujących się na pograniczu pozostałościach materialnych [szlaki turystyczne].
Moje zainteresowania badawcze z zakresu badań polonijnych i regionalnych kontynuowali wychowankowie, około 70% wszystkich doktoratów powstałych w ramach prowadzonego przeze mnie seminarium było bezpośrednią kontynuacją moich dociekań naukowych.
Byłem współorganizatorem niesformalizowanej grupy badawczej zajmującej się badaniami mniejszości polskiej na terenie Berdiańska [Ukraina]. Plonem jej prac było przygotowanie cyklu kilkunastu publikacji, w tym kilku monografii rozpatrujących różne aspekty funkcjonowania tego ośrodka polonijnego [2007-2013].
Ponadto uczestniczyłem w projektach: Małopolsko-Podkarpackie Spotkania Młodych Historyków Tarnowskiego i Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, dofinansowanym przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Historycznego; pracowałem w nim jako ekspert - recenzent, członek Rady Programowej Projektu Małopolsko-Podkarpackie Spotkania Młodych Historyków (2011); Zaprojektuj przestrzeń - warsztaty Information Design realizowany przez Wyższą Szkołę Europejską im. Ks. Józefa Tischnera w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiego Funduszu Społecznego Osi priorytetowej III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Działanie 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym, numer umowy o dofinansowanie projektu: nr POWR 03.01.00-00-C023/16-00; przygotowanie i przeprowadzenie zajęć o Rzeszowie; „Historionauci” (program edukacji historycznej realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z HISTORIA: POSZUKAJ, programem edukacyjnym Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów), realizowanym przez rzeszowskie Akademickie Liceum Ogólnokształcące; przygotowanie wykładu na temat twórców polskiej niepodległości; udział w konferencji naukowej, 12.06-10.12.2018; Uczymy, jak uczyć realizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Ostródzie przy współfinansowaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej, za pośrednictwem rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, działanie przeznaczone dla nauczycieli ze wschodu: Doskonalenie kompetencji zawodowych nauczycieli języka polskiego i uczących w języku polskim. Kierownictwo merytoryczne, nadzór nad realizacją programu i realizacja zajęć z zakresu geografii, historii i kultury Polski i Polonii. Projekt finansowany ze środków otrzymanych od MEN na realizacje zadania: „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą”, 17-21.11.2017; 29.11.-3.12.2018, Iwonicz Zdrój; Byłem kierownikiem zespołu przygotowującego projekt Scenapolonijna.pl realizowanego w ramach działania Polski Folklor Kompleksowe wsparcie dla polonijnych zespołów folklorystycznych platforma internetowa Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków KPRM [2019]. Pełniłem funkcję uniwersyteckiego koordynatora projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej: grantu „Zdolny Uczeń”; w ramach którego prowadziłem zajęcia edukacyjnych z zakresu dziejów i współczesności środowisk polonijnych (2007/2008)
Byłem członkiem Komisji Stypendialnej (ekspert) projektu systemowego Podkarpacki fundusz stypendialny dla doktorantów w ramach poddziałania 8.2.2 Programu Operacyjnego kapitał Ludzki od roku 2010-2013, w ramach którego zrecenzowałem 4 wnioski konkursowe z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
W ramach wymiany doświadczeń przebywałem wielokrotnie za granicą w ramach programów ministerialnych [Lwów, Ukraina; Lecce, Włochy] i ERAZMUS [Ostrawa Czechy] oraz międzyuczelnianych [Użhorod, Ukraina; Kamieniec Podolski, Ukraina, Orchard Lake, Michigan, USA]. Pełniłem funkcję Visiting Profesor na Uniwersytecie Biznesu i Menadżmentu w Berdiańsku, Ukraina. Byłem dwukrotnym stypendystą Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce z siedzibą w Chicago [1997, 2017].
W latach 2019-2021 na podstawie decyzji JM Rektora UR pełniłem funkcję koordynatora uczelnianego w projekcie: Szlaki turystyczne pogranicza słowacko- polskiego jako narzędzie edukacji zawodowej dla utrzymania młodych ludzi w regionie” w ramach Programu Interreg Polska- Słowacja 2014-2020, umowa nr PLSK.03.01.00-SK-0196/18. Odpowiadałem merytorycznie za przygotowanie cyklu pięciu podręczników przez polską stronę projektu.
W projekcie „Tropem rzeszowskich miejsc pamięci” realizowanym przez Urząd Miasta Rzeszowa w ramach Programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”, udział w charakterze wykonawcy, 2017 (instytucja finansująca Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, umowa nr 10317/17/FPK/DDK). Odpowiadałem za część merytoryczną projektu - współopracowanie monografii prezentującej wybrane zabytki miasta
W ramach działalności popularyzatorskiej wiedzy historycznej prowadziłem i prowadzę aktywną działalność. Od wielu lat jestem obecny w regionalnych mediach [Radio Rzeszów, „Echo Rzeszowa”] za pośrednictwem których przekazywałem informacje związane z wybranymi problemami z moich badań. Mówiłem i pisałem zarówno o historii regionalnej, jak i ważnych wydarzeniach z dziejów narodowych.
Byłem autorem lub współautorem ponad 20 tekstów dotyczących dziejów Rzeszowa opublikowanych na łamach „Echa Rzeszowa” oraz opracowań popularyzujących środowisko polskie w Berdiańsku [dostępnych w internecie]. Brałem udział w audycjach radiowych popularyzujących historię. O kwestiach polonijnych wypowiadałem się również za granicą. Brałem udział w cyklu audycji polonijnych przygotowanych przez Radio Ostrawa [Czechy].
Na zamówienie Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa przygotowałem kilka książeczek popularyzujących dzieje miasta, a adresowanych do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Od kilkunastu lat jestem opiekunem działającego przy uniwersytecie rzeszowskim uniwersytetu trzeciego wieku. Swoje wykłady do seniorów wygłaszałem ponadto w Mielcu, Ostrowcu Świętokrzyskim Czy Łańcucie. Jestem także przewodniczącym Komitetu Okręgowego organizującego ogólnokrajowe olimpiady historyczne na poziomie szkół podstawowych [wcześniej gimnazjalnych] i ponadpodstawowych. Jestem członkiem komitetu przygotowującego Test wiedzy o Rzeszowie [3 edycje] organizowanego przez rzeszowski oddział „Gazety Wyborczej”.
Publikacje
- "Nowy Dziennik" a polskie dążenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego (1990-1999). - Polityka i Społeczeństwo, 2024, T. 22, nr 2, s. 5-21
- [współaut.] Bonusiak G Kulturotwórcza rola mediów polonijnych : studium przypadków. - Perspektywy Kultury, 2024, Vol. 44, Nr 1, s. 57-74
- Rzeszowska droga do studiów lekarskich W: W 670. rocznicę lokacji Miasta Rzeszowa : Wybrane zagadnienia z najnowszej historii Miasta Rzeszowa / red. Włodzimierz Bonusiak, Grzegorz Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2024, S. 143-155
- Od ATO do wojny : Polacy i przedstawiciele mniejszości polskiej w Ukrainie, w walkach na wschodzie Ukrainy. - Polityka i Społeczeństwo, 2023, T. 21, nr 4, s. 41-55
- [współaut.] Ślęzak-Gotkowska J "Głos Nauczyciela" w latach 1986-2015 : zawartość. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2023, 204 s.
- Oświata polska w Ukrainie W: Polacy na Białorusi od powstania styczniowego do XXI wieku, T. 7, Oświata polska na terytorium obecnej Białorusi na tle sytuacji na Litwie i Ukrainie / pod redakcją Tadeusza Gawina ; [tłumaczenie z języka białoruskiego na język polski: Witalis Łuba]. Warszawa, Uniwersytet Warszawski: 2023, S. 515-539
- W służbie postępu : polscy inżynierowie na emigracji po II wojnie światowej. Studium losów W: Polacy za granicą : dokonania w sferze gospodarczej i społecznej / redakcja naukowa Paweł Grata. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2023, S. 280-309
- [współaut.] Ślęzak-Gotkowska J, Wais L Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych formą aktywności kulturalnej środowisk polonijnych - ich rola w kształtowaniu wizerunku oraz promocji Polski : raport z badań / Andrzej Bonusiak, Jolanta Ślęzak-Gotkowska, Lesław Wais. Rzeszów, Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska: 2022, 148 s.
- Mniejszość polska na Ukrainie w walce o demokratyczną, wolną i jednolitą ojczyznę. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2022, 153 s.
- Mniejszość polska we współczesnej Ukrainie : studium przypadku na przykładzie Berdiańska W: Jednostka, rodzina i struktury społeczne w perspektywie historycznej : księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Cezaremu Kukli z okazji 45-lecia pracy naukowej / redakcja Piotr Łozowski, Radosław Poniat. Białystok, Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy: 2022, S. 506-512
- Rzecz o kulturze polsko-polonijnej W: Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych formą aktywności kulturalnej środowisk polonijnych : ich rola w kształtowaniu wizerunku oraz promocji Polski. Raport z badań / Andrzej Bonusiak, Jolanta Ślęzak-Gotkowska, Lesław Wais. Rzeszów, Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska: 2022, S. 14-17
- Polacy w Polsce i na Ukrainie wobec operacji antyterrorystycznej (2014-2018). - Studia Historica Gedanensia, 2021, T. 12, s. 493-514
- Rzecz o działalności politycznej mniejszości polskiej na Ukrainie (1988-2018) : wybrane aspekty. - Studia Migracyjne - Przegląd Polonijny, 2020, nr 2, s. 325-350
- Z badań nad nazwami szkół polskich w Stanach Zjednoczonych Ameryki. - Krakowskie Studia Międzynarodowe, 2020, Vol. 17, nr 1, s. 239-253
- [współaut.] Klamar R Kultůrna krajina slovensko-pol'ského pohraničia. Prešov, Vydavatel'stvo Prešovskej univerzity: 2020, 225 s.
- [współaut.] Konya P Prvá svetová vojna v Karpatoch. Prešov, Vydavatel'stvo Prešovskej univerzity: 2020, 192 s.
- Szkoła polska w Chicago, jej historyczne funkcje, znaczenie i perspektywy na przyszłość W: Polacy w Chicago : doświadczenie imigranta: integracja, izolacja, asymilacja / pod redakcją Adama Walaszka. Warszawa, Muzeum Historii Polski: 2020, S.195-209
- Tematyka religijna na łamach chicagowskiego "Głosu Nauczyciela". - Limes. Studia i materiały z dziejów Europy Środkowo-Wschodniej, 2019, nr 12, s. 171-180
- "Głos Nauczyciela" : 1986-2015. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2019, 197 s.
- [współaut.] Ślęzak-Gotkowska J Materiały do dziejów Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 1969-2017. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2019, 248 s.
- [współaut.] Andrzejczyk R Rekonstrukcje historyczne jako produkt turystyczny / redakcja naukowa Robert Andrzejczyk, Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2019, 138, [2] s.
- Co trzeci lipiec naszym sercem bije... : Światowe Festiwale Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie 1968-2019 / redakcja Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2019, 167 s.
- Działalność folklorystyczna środowisk polskich za granicami : studium przypadków W: Co trzeci lipiec naszym sercem bije... : Światowe Festiwale Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie 1968-2019 / redakcja Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2019, S. 11-39
- Elementy rekonstrukcji historycznej w działalności kulturalenj środowiska polonijnego W: Rekonstrukcje historyczne jako produkt turystyczny / edakcja naukowa Robert Andrzejczyk, Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2019, S. 123-137
- Instytut Historii W: XXV lat Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego / Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie (1994-2019) / pod redakcją Pawła Graty, Jarosława Kinala. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2019, S. 67-94
- Rzeszów - miasto między peryferiami a centrum W: Hranice a pohraničia II. Ambivalentný charakter pohraničných území / Peter Švorc, L'ubica Harbul'ová, Agnieszka Chłosta-Sikorska (eds.). Prešov, Vydavatel'stvo Prešovskej univerzity v Prešove: 2019, S. 287-298
- Ku odrodzeniu Polaków na terenach poradzieckich. Studium przypadku na podstawie środowiska polskiego w Berdiańsku (Ukraina). - Łódzkie Studia Teologiczne, 2018, T. 27, nr 3, s. 77-88
- Mariupolacy. - Studia Migracyjne - Przegląd Polonijny, 2018, nr 1, s. 277-303
- [współaut.] Wojdon W Gmina Iwierzyce w III RP W: Gmina Iwierzyce na przestrzeni dziejów. T. 2 / redaktor naukowy Edyta Czop. Iwierzyce ; Rzeszów, RS Druk: 2018, S. 85-146
- [współaut.] Czop E, Grata P Tracing Rzeszów's memorial sites. Rzeszów, The City Office ; Libra PL: 2017, 146, [1] s.
- [współaut.] Czop E, Grata P Tropem rzeszowskich miejsc pamięci. Rzeszów, Urząd Miasta Rzeszowa ; Libra PL sp. z o.o.: 2017, 147 s.
- Życie społeczno-kulturalne i organizacyjne W: Dzieje Brzózy Królewskiej / pod redakcją Włodzimierza Bonusiaka. Sandomierz, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu: 2017, S. 271-378
- Rzeszowski Obszar Metropolitalny W: Dzieje Rzeszowa. T. 5 / pod redakcją Włodzimierza Bonusiaka. Rzeszów, Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego: 2017, S. 103-135
- Stary Rzeszów i jego infrastruktura W: Dzieje Rzeszowa. T. 5 / pod redakcją Włodzimierza Bonusiaka. Rzeszów, Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego: 2017, S. 7-46
- Terytoria przyłączone do Rzeszowa w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku, ich historia i stan dzisiejszy W: Dzieje Rzeszowa. T. 5 / pod redakcją Włodzimierza Bonusiaka. Rzeszów, Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego: 2017, S. 55-102
- Piłsudski i piłsudczycy w świetle chicagowskiego "Głosu Nauczyciela" 1986-2015. - Przemyskie Zapiski Historyczne, 2016, T. 20, s. 151-167
- Ukraińscy Polacy wobec konfliktu na Ukrainie (2013-2015). - Studia Migracyjne - Przegląd Polonijny, 2016, nr 1, s. 5-24
- [współaut.] Ślęzak-Gotkowska J Stosunki międzynarodowe okresu zimnej wojny w karykaturze polskiej na przykładzie czasopism satyrycznych "Mucha", "Karuzela", "Szpilki" / Jolanta Ślęzak-Gotkowska ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2016, 522 s.
- [współaut.] Szostak K Na rzecz Polski i Polonii Działalność Komitetu Narodów Ujarzmionych w Connecticut, Centralnego Biura Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago oraz Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Connecticut w latach 1970-1990 / Kinga Szostak ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2016, 282 s.
- Problem bezpieczeństwa mniejszości polskiej na wschodzie Ukrainy w warunkach toczącej sie wojny W: Współczesna polityka bezpieczeństwa : aspekty polityczne, gospodarcze i militarne / redakcja naukowa Paweł Grata, Marek Delong, Paweł Korzeniowski. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2016, S. 141-151
- [współaut.] Góral J Warunki egzystencji ludności wiejskiej w południowo-zachodniej części województwa lwowskiego na przykładzie powiatów brzozowskiego, krośnieńskiego i sanockiego w latach 1920-1939 / Jolanta Góral ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2015, 222 s.
- [współaut.] Januszkiewicz B Kulturotwórcza rola organizacji polonijnych w podtrzymywaniu i rozszerzaniu nauczania języka polskiego na przykładzie Niżyna / Barbara Januszkiewicz ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2015, 240 s.
- [współaut.] Krzeszowski G Wiejskie zespoły folklorystyczne u Pogórzan i Rzeszowiaków 1900-1939. Zespoły z Łużnej, Gaci, Haczowa / Grzegorz Krzysztof Krzeszowski ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2015, 384 s.
- [współaut.] Stukus K Dzieje kulturalne Polaków w Wilnie w latach 1991-2004 / Katarzyna Stukus ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2015, 284 s.
- [współaut.] Węgrzyn M Klęski elementarne, a działalność spółdzielczych instytucji finansowych F. W. Raiffeisena i H. Schulze'go na ziemi brzeskiej w latach 1874-1918 / Magdalena Węgrzyn ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2015, 270 s.
- Polonia w państwach niemieckojęzycznych po 1989 roku : studium porównawcze W: Europa Środkowa. Oświęcim, Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego: 2015, S. 19-31
- Aktywność polityczna Polaków na Litwie i Ukrainie na przełomie XX i XXI wieku : studium przypadków. - Polityka i Społeczeństwo, 2014, nr 1(12), s. 57-71
- [współaut.] Krzeszowski G, Slęzak J Polacy i ich "sąsiedzi" / pod red. Andrzeja Bonusiaka, Grzegorza Krzysztofa Krzeszowskiego, Jolanty Ślęzak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2014, 182 s.
- [współaut.] Rymar M Kolej Karola Ludwika (1855-1920). Koncepcje - plany - efekty jej realizacji dla wybranych miejscowości galicyjskich / Marta Rymar ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2014, 337 s.
- [współaut.] Stukus K, Haník D, Popek J Polska - Słowacja - Ukraina : trójpogranicze wielokulturowe / pod red. Andrzeja Bonusiaka, Katarzyny Stukus, Daniela Haníka, Joachima Popka. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2014, 209 s.
- [współaut.] Czop E "Dziennik Krymski" Stowarzyszenia Polaków na Krymie : ogólna charakterystyka tytułu W: Człowiek - społeczeństwo - źródło : studia dedykowane Profesor Jadwidze Hoff / pod red. nauk. Szczepana Kozaka, Dariusza Opalińskiego, Janusza Polaczka, Wioletty Zawitkowskiej. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2014, S. 623-635
- Polacy na terenie współczesnej Słowacji i Ukrainy : próba porównania W: Polska - Słowacja - Ukraina : trójpogranicze wielokulturowe / pod red. Andrzeja Bonusiaka, Katarzyny Stukus, Daniela Haníka, Joachima Popka. 2014, Uniwersytet Rzeszowski: 2014, S. 192-200
- Z doświadczeń nauczania i funkcjonowania języka polskiego w Berdiańsku (Ukraina) W: Młodzież polska na obczyźnie - zadania edukacyjne / redakcja Dorota Praszałowicz, Joanna Kulpińska. Kraków, Polska Akademia Umiejętności: 2014, S. 331-347
- [współaut.] Czop E Raport o sytuacji Polonii i Polaków za granicą 2009 : [red. Krzysztof Sawicki et al.] / Andrzej Bonusiak, Edyta Czop. - Polityka i Społeczeństwo, 2014, nr 1(12), s. 111-116
- Polacy w niepodległej Ukrainie : analiza strukturalno-funkcjonalna. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2013, 291 s.
- [współaut.] Czop E Studia z dziejów gminy Grodzisko Dolne w latach 1989-2010 W: Miasta i ludzie. Sacrum i profanum : studia z dziejów społecznych i gospodarczych dedykowane Profesorowi Jerzemu Motylewiczowi / pod red. Pawła Graty i Beaty Lorens. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2013, S. 328-347
- [współaut.] Olak A Zagrożenia w funkcjonowaniu organizacji związane z patologiami kadrowymi. - Acta Scientifica Academiae Ostroviensis, 2012, Z. 1, s. 165-192
- [współaut.] Grzebyk J Edukacja historyczna w szkołach języka i kultury polskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki w latach 1985-2010 / Joanna Grzebyk ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2012, 207 s.
- O działalności sportowo-rekreacyjnej środowisk polskich na terenie Ukrainy słów kilka W: Społeczno-kulturowe studia z kultury fizycznej / pod red. Kazimierza Obodyńskiego, Pawła Króla, Wojciecha Bajorka. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2012, S. 71-85
- Polityka polonijna państwa polskiego na Ukrainie w świetle sprawozdań Stowarzyszenia Wspólnota Polska W: Fenomen pogranicz kulturowych : współczesne tendencje : zbiór prac naukowych. T. 4 / [red. L. Suchomłynow] ; Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile, Berdiański Uniwersytet Managementu i Biznesu, Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo "Odrodzenie". Berdiańsk ; Piła, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica: 2012
- Przeobrażenia terytorialne Ropczyc po II wojnie światowej W: Dzieje Ropczyc u schyłku PRL i w III Rzeczypospolitej / red. nauk. Włodzimierz Bonusiak. Ropczyce, Urząd Miasta: 2012, S. 11-48
- Rzeszowskie nekropolie i miejsca pamięci W: Dzieje Rzeszowa. T. 4, Rzeszów w latach 1945-1989 / pod red. Włodzimierza Bonusiaka. Rzeszów, Urząd Miasta Rzeszowa : Mitel: 2012
- Szkolnictwo wyższe w Rzeszowie W: Dzieje Rzeszowa. T. 4, Rzeszów w latach 1945-1989 / pod red. Włodzimierza Bonusiaka. Rzeszów, Urząd Miasta Rzeszowa : Mitel: 2012
- [współaut.] Czop E, Krasowska H, Suchomłynow L Polacy Berdiańska : dokumenty, fakty, komentarze : monografia / Andrzej Bonusiak, Edyta Czop, Helena Krasowska, Lech Aleksy Suchomłynow ; Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile. Uniwersytet Rzeszowski. Berdiański Uniwersytet Managementu i Biznesu. Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo "Odrodzenie". Piła, Rzeszów, Berdiańsk, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile: 2011, 371 s.
- [współaut.] Olak A Fundamentalizm islamski głównym wrogiem i zagrożeniem demokracji W: Edukacja dla bezpieczeństwa / Antoni Olak, Franciszek Kozaczuk, Antoni Krauz. Ostrowiec Świętokrzyski, Stowarzyszenie "Nauka Edukacja Rozwój": 2011, S. 210-225
- Po drugiej stronie Karpat... : Polacy i osoby polskiego pochodzenia we współczesnej Słowacji w świetle Internetu W: Polska, Słowacja, Europa Środkowa w XIX-XXI wieku : księga jubileuszowa dedykowana Profesor Ewie Orlof / pod red. Jana Pisulińskiego, Elżbiety Rączy, Krzysztofa Żarny. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2011, S. 491-506
- Rozważania na temat symboliki polonijnej. - Kresy Południowo-Wschodnie, 2010, R. 7, s. 197-208
- [współaut.] Czop E, Stukus K Migracje polskie : historia i współczesność. Rzeszów, FHU APIS Sławomir Guzek: 2010, 156 s.
- [współaut.] Czop E Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Kulturalne w Mariupolu : zarys działalności W: Wierny swemu dziedzictwu : księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Józefowi Półćwiartkowi / pod red. Stanisława Nabywańca, Beaty Lorens, Sławomira Zabraniaka. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2010, S. 75-89
- Konsulat Generalny Rzeczypospolitej w Charkowie w świetle Internetu W: Polska dyplomacja na Wschodzie w XX - początkach XXI wieku : praca zbiorowa / pod red. Henryka Strońskiego i Grzegorza Seroczyńskiego. Olsztyn: 2010, S. 578-589
- Nad Menem i Renem. Rzecz o Polonii w Niemczech po 1990 r. W: Polska wobec wyzwań bezpieczeństwa narodowego / red. Klemens Budzowski. Kraków, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego: 2010, S. 111-120
- O wizji ukraińskiego środowiska polonijnego słów kilka W: Między Odrą a Uralem : księga dedykowana Profesorowi Władysławowi Andrzejowi Serczykowi / pod red. Wacława Wierzbieńca. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2010, S. 582-599
- Trzydzieści lat później W: Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim : album / Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim ; Urząd Miasta Ostrowiec Świętokrzyski ; Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ostrowiec Świętokrzyski, Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim ; Urząd Miasta Ostrowiec Świętokrzyski ; Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim: 2010
- Współczesne środowiska polskie w Federacji Rosyjskiej w świetle danych dostępnych na stronach polskich placówek dyplomatycznych W: Studia z dziejów Europy Wschodniej / pod red. Grzegorza Błaszczyka i Piotra Kraszewskiego ; Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poznań, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk: 2010, S. 461-473
- Współczesne koncepcje rozwoju Rzeszowa W: Rzeszów - w 655. rocznicę lokacji : studia z dziejów miasta i regionu / pod red. Włodzimierza Bonusiaka, Wioletty Zawitkowskiej. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2010, S. 170-182
- [współaut.] Ostrowski R Grabownica Starzeńska. Dzieje wsi od XIV do końca XX wieku / Robert Ostrowski ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2009, 409 s.
- [współaut.] Semków D Współpraca naukowa Uniwersytetu Rzeszowskiego z ośrodkami akademickimi Ukrainy (od momentu powstania uczelni do kwietnia 2009 roku) W: Fenomen pogranicz kulturowych : współczesne tendencje : zbiór prac naukowych. T. 2. Donieck, Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo "Odrodzenie": 2009, S. 294-332
- Początki oświaty polskiej w niepodległej Ukrainie : cele, kierunki i metody działania W: Studia społeczno-polityczne. T. 3 / pod red. Andrzeja Andrusiewicza ; Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Rzeszów, WSIiZ: 2009, S. 271-281
- Polacy na Białorusi w świetle wybranych tytułów prasy polskiej na przełomie XX i XXI wieku W: Stosunki polsko-białoruskie. T. 2, Społeczeństwo i polityka / red. nauk. Stanisław Jaczyński, Rafał Pęksa ; Akademia Podlaska. Instytut Nauk Społecznych. Katedra Historii Myśli Politycznej. Siedlce, Wydawnictwo Akademii Podlaskiej: 2009, S. 105-119
- Polskie wyszukiwarki internetowe a Traktat Reformujący UE W: Polska - Niemcy - Ukraina w Europie : Europa w okresie przemian oraz nowych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i współpracy / pod red. Włodzimierza Bonusiaka. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2009, S. 77-91
- Z ziemi polskiej do Izraela i Palestyny... 1939-1989 W: Z dziejów stosunków polsko-żydowskich w XX wieku / pod red. Edyty Czop i Elżbiety Rączy. Rzeszów, Instytut Pamięci Narodowej. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział w Rzeszowie : Uniwersytet Rzeszowski: 2009, S. 155-165
- Parafia rzymsko-katolicka w Berdiańsku
- [współaut.] Żółtek-Daszykowski A Rozwój kultury fizycznej w akademickim środowisku Rzeszowa w uczelniach państwowych w latach 1963-2006 / Andrzej Żółtek-Daszykowski ; prom. Andrzej Bonusiak. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2008, 379 s.
- [współaut.] Suchomłynow L Wspólnota Polska w Berdiańsku : wyzwania współczesności : monografia / Andrzej Bonusiak, Lech Aleksy Suchomłynow ; Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo "Odrodzenie", Uniwersytet Rzeszowski, Berdiański Uniwersytet Managementu i Biznesu. Donieck, Jugo-Wostok: 2008, 252, [1] s.
- Rozważania nad "Kartą Polaka" W: Fenomen pogranicz kulturowych : współczesne tendencje : zbiór prac naukowych. T. 1. Donieck, Ûgo-Vostok: 2008, S. 176-194
- Rzeszów na współczesnej mapie Polski, Europy i świata W: Z dziejów regionów Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX w. / pod red. Mariana Stolarczyka, Jerzego Kuzickiego, Pawła Graty. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2008, S. 381-393
- Szkice z dziejów Amatorskiego Klubu Sportowego "Rzeszowiak" W: Studia z historii i teorii kultury fizycznej : księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Kazimierzowi Obodyńskiemu / pod red. Wojciecha J. Cynarskiego, Andrzeja Nowakowskiego, Stanisława Zaborniaka. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2008, S. 149-157
- Szkolnictwo polskie w Stanach Zjednoczonych Ameryki : drogi rozwoju W: Studia społeczno-polityczne. T. 2 / pod red. Andrzeja Andrusiewicza ; Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Rzeszów, WSIiZ: 2008, S. 55-62
- Stany Zjednoczone Ameryki a Republika Ukrainy. Drogi oświaty polonijnej, na przykładzie dwóch dokumentów. - Historic@, 2007, nr 1, s. 147-156
- Życie społeczne Polaków na Wschodzie i ich kontakty z Polską : Międzynarodowa Konferencja Naukowa, Siedlce, 2 grudnia 2005 r. W: Studia społeczno-polityczne. [T. 1] / pod red. Andrzeja Andrusiewicza ; Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Rzeszów, Wydaw. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania: 2007, S. 176-180
- Przeobrażenia przestrzenne miasta Lwowa : studium historyczne W: Przemiany przestrzenne w dużych miastach Polski i Europy Środkowo-Wschodniej / pod red. Mariana Malikowskiego i Sławomira Soleckiego. Kraków, Zakład Wydawniczy Nomos: 2007, S. 70-96
- Społeczno-polityczne aspekty funkcjonowania Polaków w niepodległej Ukrainie W: Życie społeczne Polaków na Wschodzie : wybrane zagadnienia / red. nauk. Adam Bobryk. Siedlce, Archiwum Państwowe : Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Oddział: 2007, S. 21-32
- Z dziejów PKOT "Odrodzenie" w Berdiańsku W: Polâki na pivdni Ukraini ta v Krimu=Polacy na Południowej Ukrainie i Krymie / pod red. nauk. Tomasza Ciesielskiego, Edwarda Czapiewskiego, Wiaczesława Kusznira; Odes'kij Nacional'nij Universitet imeni I. I. Mečnikova. Istoričnij Fakul'tet; Polskie Towarzystwo Historyczne - Oddział w Olsztynie; Wydział Historyczno-Pedagogiczny Uniwersytetu Opolskiego; Dolnośląska Szkoła Wyższa Edukacji Towarzystwa Wiedzy Powszechnej we Wrocławiu. Odessa; Opole; Wrocław, Germes: 2007, S. 238-241
- Politično-ûridični aspekti funkcionuvannâ nacional'nih menšin u nezaležnij Ukraini (na prikladi pol'skoi menšini). - Naukovi praci : naukovo metodičnij žurnal, 2006, T. 54, vip. 41, s. 59-63
- Szkolnictwo polonijne w ujęciu historycznym
- Formy dokształcania nauczycieli polskich w Stanach Zjednoczonych Ameryki (od początku lat 80. XX wieku do pierwszych lat XXI wieku W: Procesy globalizacji a kształcenie nauczycieli : spojrzenie międzykulturowe. Aneks : wersja elektroniczna / pod red. Stanisława Dylaka, Ryszarda Pęczkowskiego, Pam Denicolo. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2006, CD
- [współaut.] Czop E, Kuzicki J Szkice z dziejów Polski południowo-wschodniej i Europy XIX i XX w. : prace uczniów ofiarowane w sześćdziesiątą piątą rocznicę urodzin Profesora Mariana Stolarczyka / pod red. i wstęp Andrzeja Bonusiaka, Edyty Czop, Jerzego Kuzickiego ;. Przemyśl, "Mercator": 2005, 238 s.
- [współaut.] Czop E Funkcjonowanie organizacji kulturalnych od połowy lat siedemdziesiątych do końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku : (na wybranych przykładach z województwa rzeszowskiego) W: Szkice z dziejów Polski południowo-wschodniej i Europy XIX i XX w. / pod red. Andrzeja Bonusiaka, Edyty Czop, Jerzego Kuzickiego. Przemyśl, "Mercator": 2005, S. 193-224
- [współaut.] Czop E Wykaz prac magisterskich obronionych w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierunkiem Profesora Mariana Stolarczyka W: Szkice z dziejów Polski południowo-wschodniej i Europy XIX i XX w. / pod red. Andrzeja Bonusiaka, Edyty Czop, Jerzego Kuzickiego. Przemyśl, "Mercator": 2005, S. 25-33
- Gospodarka obwodu drohobyckiego pod okupacją sowiecką W: Drohobycz : miasto wielu kultur / pod red. Włodzimierza Bonusiaka. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2005, S. 157-170
- Przemiany w strukturze organizacyjnej szkolnictwa polonijnego USA. - Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dydaktyka, (2004), Z. 3, s. 184-197
- Szkolnictwo polskie w Stanach Zjednoczonych Ameryki w latach 1984-2003 : analiza funkcjonalno-instytucjonalna. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2004, 251 s.
- [współaut.] Czop E Lwów w świetle dokumentów radzieckich z 1940 roku W: Polska i jej wschodni sąsiedzi. T. 5 / pod red. Andrzeja Andrusiewicza. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2004, S. 154-170
- Działalność kulturalna polskich szkół sobotnich w USA (od lat osiemdziesiątych XX wieku) W: Język, kultura, nauczanie i wychowanie / pod red. Jana Kidy. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2004, S.281-289
- Rzeszów i jego mieszkańcy : w 650. rocznicę lokacji miasta W: Z tradycji sportu na Podkarpaciu: w 650-lecie lokacji Rzeszowa i 100-lecie Klubu Sportowego "Resovia" : praca zbiorowa / pod red. Kazimierza Obodyńskiego; Uniwersytet Rzeszowski. Podkarpackie Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej. Rzeszów, Wydaw. Uniwersytetu Rzeszowskiego : Podkarpackie Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej: 2004, S. 11-24
- [współaut.] Stolarczyk M, Kuzicki J Małe regiony w wielkiej polityce Polski, Słowacji i Ukrainy / pod red. Mariana Stolarczyka, Andrzeja Bonusiaka, Jerzego Kuzickiego. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2003, 244 s.
- Oblicze ekonomiczne Lwowa w okresie międzywojennym : zarys problematyki W: Małe regiony w wielkiej polityce Polski, Słowacji i Ukrainy / pod red. Mariana Stolarczyka, Andrzeja Bonusiaka, Jerzego Kuzickiego. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2003, S. 80-89
- Początki oświaty polonijnej w metropolii chicagowskiej (problemy organizacyjne i pierwsze programy edukacji polonijnej W: Edukacja humanistyczna, aksjologiczna i estetyczna w świetle programów i potrzeb oświatowych / pod red. Jana Kidy. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2003, S. 458-465
- Działalność konkursowa chicagowskiego środowiska edukacji polonijnej i jej zasługi dla utrwalania znajomości języka polskiego wśród uczniów W: Konteksty kulturowe w szkolnej edukacji językowej w Polsce i za granicą / pod red. Jana Kidy i Lubov Wovk. Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski: 2002, S. 83-92
- Wielka polityka miasta Lwowa w latach 1918-1939 W: Vel'ká politika a malé regióny (1918-1939) / [sest.] Peter Švorc, Michal Danilák, Harald Heppner. Prešov ; Graz, Vydavate¾stvo UNIVERSUM: 2002, S. 243-257
- Zarys dziejów Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce z siedzibą w Chicago 1952-2000. - Przegląd Polonijny, 2001, R. 27, z. 2, s. 49-64
- [współaut.] Czop E 35- lat Koła Łowieckiego "Sarenka" w Błażowej. Błażowa: 2001, 46 s.
- [współaut.] Czop E Polonijna Oświata Sobotnia w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej : szkice, dokumenty, materiały. T. 3, Bibliografia Głosu Nauczyciela za lata 1986-2000. Przemyśl, Mercator: 2001, 82 s.
- [współaut.] Czop E Rzeszów na przestrzeni wieków (od czasów przedlokacyjnych do 1918 r.). Rzeszów, Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa: 2001, 66 s.
- [współaut.] Czop E Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa 1979-1999. Rzeszów, Wydawnictwo Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa: 2001, 74 s.
- Dzieje polskiego szkolnictwa sobotniego w metropolii chicagowskiej 1951-1997. Przemyśl, "Mercator": 2001, 330 s.
- Polonijna Oświata Sobotnia w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej : szkice, dokumenty, materiały. T. 1, Komisja Oświatowa Kongresu Polonii Amerykańskiej : (wybór dokumentów). Przemyśl, Mercator: 2001, 107 s.
- Polonijna Oświata Sobotnia w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej : szkice, dokumenty, materiały. T. 2, Monografia Głosu Nauczyciela za lata 1986-2000. Przemyśl, Mercator: 2001, 78 s.
- [współaut.] Gajewski S Lwów w latach 1918-1939 : ludność - przestrzeń - samorząd / Andrzej Bonusiak ; prom. Stanisław Gajewski. Rzeszów, Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Wydział Socjologiczno-Historyczny. Instytut Historii: 1996, 284 k.