Zapomoga
Zapomoga
Studenci/doktoranci, którzy ubiegają się o świadczenia mają obowiązek zapoznać się z aktualnym Regulaminem świadczeń dla studentów
Informacje ogólne
1. Zapomogę może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.
2. Wniosek o przyznanie zapomogi należy złożyć niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 4 miesięcy od daty zdarzenia uzasadniającego jej przyznanie.
3. Student we wniosku o przyznanie zapomogi uzasadnia fakt pozostawania przejściowo w trudnej sytuacji życiowej spowodowanej w szczególności ciężką chorobą studenta lub członka jego najbliższej rodziny, śmiercią najbliższego członka rodziny, urodzenie dziecka, a także w wyniku zdarzenia losowego np.: kradzieży, pożaru, powodzi. Okoliczności wskazane we wniosku student zobowiązany jest potwierdzić odpowiednim dokumentem.
Kto może ubiegać się o zapomogę?
1. Zapomoga przysługuje studentom:
a. na studiach I stopnia, studiach II stopnia i jednolitych studiach magisterskich;
b. na studiach doktoranckich;
c. którzy uzyskali zgodę na urlop krótko lub długoterminowy, z zastrzeżeniem § 15 ust. 2 Regulaminu, a także studentom, którzy realizują część programu studiów w innej uczelni krajowej lub zagranicznej.
2. Zapomoga nie przysługuje:
a. studentowi posiadającemu tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
b. studentowi posiadającemu tytuł zawodowy licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia I stopnia,
c. studentowi posiadającemu stopień naukowy doktora,
d. studentom będącym: kandydatami na żołnierzy zawodowych lub żołnierzami zawodowymi, którzy podjęli studia na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszami służb państwowych w służbie kandydackiej albo będącym funkcjonariuszami służb państwowych, którzy podjęli studia na podstawie skierowania lub zgody właściwego przełożonego i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych;
e. po zakończeniu ostatniego roku studiów, także w przypadku gdy termin egzaminu dyplomowego lub nadania stopnia doktora został wyznaczony po zakończeniu ostatniego roku akademickiego, w którym realizowany był ostatni rok studiów.
Okres przysługiwania świadczenia
1. Zapomoga jest świadczeniem wypłacanym jednorazowo. Student może otrzymać zapomogę 2 razy w roku akademickim
2. Łączny okres, przez który przysługują świadczenia, o których mowa w 2 ust. 1 Regulaminu, wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
a. I stopnia - nie dłużej niż przez 9 semestrów;
b. II stopnia - nie dłużej niż przez 7 semestrów.
3. Łączny okres, o którym mowa w pkt. 1 jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.
Wniosek o zapomogę
Student ma obowiązek
1. Zarejestrować wniosek o przyznanie świadczenia w wersji elektronicznej, poprzez system Wirtualna Uczelnia;
2. Wydrukować wniosek, o którym mowa w pkt. a i złożyć w formie papierowej wraz z wymaganymi załącznikami w terminach, o których mowa w § 7 Regulaminu.
Uwaga! Studenci/doktoranci I roku składają wnioski tylko w wersji papierowej, do momentu utworzenia konta w systemie Wirtualna Uczelnia.
Miejsce składania wniosków
Wnioski o stypendium (załącznik nr 3 do Regulaminu) socjalne należy składać w dziekanatach Kolegium/Sekcji Spraw Socjalnych: kontakty
Wysokość zapomogi
Decyzja Komisji Stypendialnej dotycząca przyznania zapomogi jest decyzją uznaniową, Komisja ustala wysokość przyznanej kwoty zapomogi w zakresie ustalonym na dany rok akademicki – w październiku – przez Rektora UR w porozumieniu z Samorządem Studentów i Samorządem Doktorantów UR. Aktualna- wysokość świadczeń
Załączniki są dostępne na stronie WU lub do pobrania na stronie UR;
1. Załącznik nr 3 wniosek o przyznanie zapomogi.
2. inne dokumenty wskazane przez pracownika dziekanatu.