4-letnie Polonijne Studium Choreograficzne w Rzeszowie

4-letnie Polonijne Studium Choreograficzne to jedyna na świecie forma kształcenia Polaków mieszkających poza granicami kraju, którzy chcą zdobywać kwalifikacje w dziedzinie tańca i polskiej kultury ludowej. Są to głównie osoby delegowane przez kierowników artystycznych zespołów polonijnych, którzy kultywują kulturę polską na obczyźnie, a także osoby nominowane przez polskie placówki dyplomatyczne. Wykładowcy Studium to wybitni i znani w całym kraju choreografowie Kat. „S” z dziedziny polskich tańców ludowych, etnochoreografowie i muzycy Kat. „S”, eksperci Polskiej Sekcji CIOFF oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu Rzeszowskiego. Proces dydaktyczny realizowany jest w ciągu czterech lat . Zajęcia odbywają się corocznie w lipcu przez trzy tygodnie dla każdego rocznika. Po zaliczeniu przedmiotów wynikających z programu, zdaniu egzaminu końcowego oraz obronie pracy dyplomowej i autorskiej kompozycji tanecznej absolwenci otrzymują dyplom ukończenia 4-letniego Polonijnego Studium Choreograficznego z dziedziny polskiego tańca ludowego uprawniający ich do prowadzenia zajęć tanecznych w zespołach oraz do tworzenia choreografii i programów artystycznych opartych na polskiej kulturze ludowej.

30 czerwca  br. Polonusi  w liczbie 50 osób przyjechali do Rzeszowa z Australii, Białorusi, Kanady, Niemiec, Rosji Ukrainy, Wielkiej Brytanii Czech, Francji, Kazachstanu, Węgier i Argentyny.

Rozpoczęcie  XXI edycji Studium odbyło się bardzo uroczyście  w dniu 4 lipca  w sali widowiskowej  Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego z udziałem  Prorektora UR ds. Studenckich i Kształcenia dr. hab. prof. UR Wojciecha Walata,  Prezesa  Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia “WSPÓLNOTA POLSKA”  mgr Mariusza Grudnia , Dyrektora Studium mgr Romualda Kalinowskiego, kadry dydaktycznej, słuchaczy studium oraz zaproszonych gości. Połączone było z  wręczeniem certyfikatów dla nowych słuchaczy I roku i  koncertem powitalnym pt. „Artyści Polscy Rodakom”.

7 lipca uczestnicy Polonijnego Studium Choreograficznego wyjechali na wycieczkę dydaktyczną  do Markowej. Zwiedzali skansen w Markowej. Odbyły się również warsztaty integracyjne z członkami Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Markowianie" połączone z nauką tańców regionalnych i poznawaniem  tradycyjnych przyśpiewek w wykonaniu Heleny Szpytmy – tegorocznej laureatki  53 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Liczba słuchaczy pierwszego roku świadczy nie tylko o dużym zainteresowaniu tego rodzaju kształceniem, lecz także o wysokiej marce, jaką kształcenie to cieszy się w kręgach polonijnych. Dzięki zdobytej wiedzy absolwenci Studium są znakomitymi ambasadorami i animatorami kultury polskiej na całym świecie.