Aktualności
50-lecie Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych
23 lipca 2019 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim z okazji jubileuszu 50-lecia Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie odbyło się sympozjum naukowe nt. „Co trzeci lipiec naszym sercem bije…” - Światowe Festiwale Polonijnych Zespołów Folklorystycznych 1969-2019. Otwarcia obrad dokonali Prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego ds. Studenckich i Kształcenia prof. UR dr hab. Wojciech Walat oraz prof. UR dr hab. Andrzej Bonusiak – dyrektor Instytutu Historii i kierownik Centrum Badań nad Polonią i Polakami na Świecie. Podczas sympozjum podjęto szereg zagadnień związanych zarówno z historią Festiwalu, jak i diagnozą potrzeb i problemów nurtujących polonijny ruch artystyczny.
Uczestnicy zwiedzali wystawę przygotowaną przez Centrum Badań nad Polonią i Polakami na Świecie i Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego nt. „Trochę z przypadku, trochę z potrzeby…” – 50 lat Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.
Wśród uczestników sympozjum znaleźli się m.in. przedstawiciele polonijnych zespołów folklorystycznych LAJKONIK (Sydney), WESOŁY LUD (Chicago), PIASTOWIE (Sztokholm), SYRENA (Milwaukee); Tadeusz A. Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych; Małgorzata Kwiatkowska – Prezydent Rady Naczelnej Polonii Australijskiej; Helena Legowicz – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalnego-Oświatowego w Republice Czeskiej oraz przedstawiciele Wojewody Rzeszowskiego, Samorządu Województwa Podkarpackiego, Urzędu Miasta Rzeszowa i diecezji rzeszowskiej.
Pierwszy festiwal odbył się w Rzeszowie w 1969 r. z inicjatywy m.in. Bronisława i Wandy Stalów – ówczesnego kierownictwa Zespołu KRAKUS z belgijskiego Genk. Gościem sympozjum była ich córka i wieloletnia tancerka KRAKUSA – Dany Stala, która poinformowała o decyzji przekazania archiwum swych rodziców do zasobów Centrum Badań nad Polonią i Polakami na Świecie.
Sympozjum zostało zorganizowane przez Centrum Badań nad Polonią na Świecie oraz Instytut Historii.
Wydarzenie zostało objęte patronatem:
Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”;
Stowarzyszenia Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą POLONIARES.
Fotografie: Michał Święcicki