Archiwum aktualności

Badanie „Racjonalizacja stosowania antybiotyków przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej…”

INFORMACJA O BADANIU

Badanie pt. „Racjonalizacja stosowania antybiotyków przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w ostrym zapaleniu gardła i/lub migdałków u dzieci i młodzieży od 2. do 15. roku życia – program pilotażowy realizowany w woj. podkarpackim” wykonywane będzie wśród pacjentów losowo wybranych poradni podstawowej opieki zdrowotnej funkcjonujących na terenie woj. podkarpackiego. Do badania kwalifikowani będą pacjenci z objawami klinicznymi wskazującymi na zapalenie gardła lub migdałków. Z analizy zachorowalności z wymienionych przyczyn w latach ubiegłych wynika, że w ciągu roku z problemem tym zmaga się około 130 tys. mieszkańców Podkarpacia w wieku 2-15 lat. Udział w badaniu jest anonimowy i dobrowolny. Ma ono na celu wyciągnięcie wniosków dotyczących wpływu stosowania szybkich testów wykrywających antygen paciorkowca grupy A na ilość przepisywanych antybiotyków w zapaleniu gardła i migdałków u dzieci i młodzieży oraz zbadanie częstości nawrotów choroby.

Osoby zakwalifikowane do grupy badanej przed podjęciem decyzji o sposobie leczenia będą miały wykonany szybki test paskowy wykrywający antygen paciorkowca grupy A. Materiał do wykonania tego testu zostanie pobrany drogą wymazu zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto lekarz wypełni krótką ankietę dotycząca podstawowych danych pacjenta, jego choroby oraz podjętych decyzji terapeutycznych. W przypadku pacjentów zakwalifikowanych do grupy kontrolnej decyzja terapeutyczna podejmowana będzie bez użycia takiego testu.

Niniejszy projekt wspierany przez Fundację POLSAT jest elementem szerszego przedsięwzięcia mającego na celu racjonalizację stosowania antybiotyków w Polsce. Projekt ma rekomendację Ministerstwa Zdrowia.