Dwaj profesorowie UR wybrani członkami PAU

20 czerwca decyzją Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Umiejętności dwaj profesorowie Uniwersytetu Rzeszowskiego: prof. dr hab. Sylwester Czopek archeolog, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz prof. dr hab. Tadeusz Boruta z Wydziału Sztuki UR zostali wybrani członkami PAU (odpowiednio: Wydział II Historyczno-Filozoficzny i Wydział VI Twórczości Artystycznej). To wyraz wielkiego uznania dla ich dorobku naukowego i artystycznego,a  zarazem splendor dla naszej Uczelni.

Polska Akademia Umiejętności to instytucja naukowa mająca status stowarzyszenia skupiająca elitę kadry naukowej. Powstała w 1872 roku w wyniku przekształcenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. PAU składa się z 6 Wydziałów, przy Wydziałach tworzone są Komisje i Komitety, te ostatnie stałe lub czasowe, z reguły pod kierunkiem członków PAU Wydziały odbywają comiesięczne posiedzenia naukowe, na których wygłaszane są referaty połączone z dyskusją. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Krakowie. Działalność PAU jest omawiana i dokumentowana w "Roczniku PAU". Wydziały mają swoje "Rozprawy" lub inne serie wydawnicze, w których publikuje się leżące w ich profilu naukowym opracowania lub inne ważne dla nauki teksty, w szczególności źródła historyczne. PAU liczy ok.480 członków, w tym ok. 146 czynnych, ok. 148 korespondentów i 182 zagranicznych, z których każdy utrzymuje żywe kontakty z nauką polską.