Archiwum aktualności
Grant na blisko półtora miliona złotych zdobyty przez pracowników Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego
Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt pt. W drodze ku modernizacji. Niepodległa Polska i wolni Polacy w XIX - XXI wieku dr hab. Pawła Graty, prof. UR - Dziekana Wydziału Socjologiczno-Historycznego - został zakwalifikowany do finansowania w ramach programu "Szlakami Polski Niepodległej".
Projekt W drodze ku modernizacji… został wybrany jako jeden z 10 projektów z 55 zgłoszonych do programu „Szlakami Polski Niepodległej”. To spory sukces wskazujący, spory potencjał naukowy Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Istotny jest również fakt, że Zespół Oceniający, który pozytywnie zarekomendował nasz projekt składał się z wybitnych przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych w kraju – mówi dr hab. Paweł Grata, prof. UR.
Projekt ma na celu podjęcie zakrojonych na szeroką skalę badań nad dokonaniami wolnych Polaków oraz Niepodległej Polski na drodze ku modernizacji gospodarczej i społecznej. Ich zakres obejmować będzie okres szeroko rozumianego tworzenia i budowy nowoczesnego społeczeństwa, poczynając od okresu walk o niepodległość, poprzez Niepodległą Drugą Rzeczpospolitą, trudne czasy okupacji i realnego socjalizmu, aż po współczesną nam wolną Polskę. W ramach projektu uwaga zwrócona zostanie na polskie dokonania na polu gospodarczym i społecznym, zarówno te, które przynajmniej częściowo są obecne w świadomości społecznej, jak i te, które nie są w ogóle znane, a śladowe informacje posiadają o nich jedynie specjaliści.
W ramach działań projektowych odbędzie się m.in. cykl konferencji naukowych, sporządzenie specjalistycznej bibliografii naukowej, stworzenie portalu internetowego oraz wydanie słownika polskiej modernizacji, bibliografii prac jej poświęconych oraz edycji najważniejszych związanych z nią źródeł.
Do prac zespołu realizującego projekt dr hab. Paweł Grata, prof. UR zaprosił historyków, socjologów oraz medioznawców. Wsparcie merytoryczne zapewniły również ogólnopolskie towarzystwa naukowe oraz regionalne instytucje dziedzictwa kulturowego. Projekt otrzymał najwyższe finansowanie w konkursie w kwocie 1 365 819 zł.
Wydział Socjologiczno-Historyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego oprócz działalności naukowej kształci studentów na 10 kierunkach studiów: archeologii, bezpieczeństwie wewnętrznym, filozofii, historii, kulturoznawstwie, turystyce historycznej i kulturowej, muzeologii, politologii, pracy socjalnej oraz socjologii. Od przyszłego roku akademickiego będzie również kształcił studentów na nowym kierunku - komunikacja międzykulturowa.