Archiwum aktualności
IX Międzynarodowy Studencki Obóz Naukowy
IX International Students Scientific Camp
"Commercial and ecological production of food"
W dniach 11-14 lutego br. w Hostelu „Stara Polana” w Zakopanym odbył się IX Międzynarodowy Studencki Obóz Naukowy (IX International Students Scientific Camp "Commercial and ecological production of food"). Obóz ten został zorganizowany przez Studenckie Koło Naukowe Technologów Żywności „Ferment” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności odział Podkarpacki.
Komitet naukowy:
Prof. dr hab. Maria Droba
Prof. dr hab. Miroslava Kacaniova, Slovak Republic
Dr hab. inż., prof. UR Małgorzata Dżugan
Doc. Simona Vicas, Ph.D., Romania
Doc. Adrian Timar, Ph.D., Romania
Dr Anamaria Morna, Romania
Dr Jarosław Herbert
Mgr Maciej Kluz
Mgr inż. Monika Wesołowska
Mgr inż. Joanna Hęclik
Otwarcia konferencji dokonał mgr Maciej Kluz, opiekun SKN TŻ „Ferment”, pierwszego dnia uczestniczyliśmy w sesji wykładowej, gdzie zostały nam przedstawione, nowinki z dziedziny technologii żywności; wykłady wygłosili: doc. dr Adrian Timar, Rumunia, doc. dr Simona Vicas, Rumunia, dr Anamaria Morna, Rumunia, mgr inż. Monika Wesołowska, dr Jarosław Herbert, Polska. Codziennie uczestniczyliśmy w studenckich sesjach naukowych, przygotowanych przez studentów naszego koła, studentów z Uniwersytetu w Oradei, Rumunia, Studentów Koła Naukowego Podróżników oraz studentów z Instytutu Biologii Komórki we Lwowie, Ukraina. W panelach uczestniczyło 54 studentów z Polski, Ukrainy i Rumunii.
W trakcie trwania obozu dzięki uprzejmości Pana dyrektora Adama Nity, mieliśmy okazje zwiedzić zakopiański oddział Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, była to niesamowita okazja, aby z bliska przyjrzeć się procesowi technologicznemu, powstających tam produktów. Kierownik produkcji przybliżył nam procesy technologiczne jednocześnie opowiedział nam historię zakopiańskiego zakładu i wyrobów w nim powstających. Zakopiańska Spółdzielnia Mleczarska, jako jedyna w kraju wyrabia tradycyjny Zakopiański ser Gołke, wyprodukowaną z najwyższej jakości surowca prosto z polskich Tatr według tradycyjnej receptury. Smak i aromat gołek zawdzięcza się przede wszystkim pochodzeniu i procesowi naturalnego wędzenia.
Część naukową obozu połączyliśmy z aktywnym wypoczynkiem. Przeszliśmy trasę w Dolinie Kościeliskiej, a w Białce Tatrzańskiej susowaliśmy po stokach i wygrzewaliśmy się w wodach termalnych.
Na zakończenie obozu naukowego dokonaliśmy podsumowania spędzonych dni oraz doszło do rozstrzygnięcia konkursu na najlepszy referat, z pośród wszystkich prezentacji studenckich. Jury wśród tylu ciekawych 42 prezentacji nie miało łatwego wyboru, ale po długich naradach udało się wybrać najlepsze:
I miejsce zajęły Iwona Kata, Iryna Salii
II miejsce zajęła Naomi Virtlej
III miejsce zajęli Krzysztof Kotula, Małgorzata Czekaj, team: Anna Leja, Anna Ludwin, Izabela Grabarz
Wyjazd nie był by możliwy bez wsparcia uczelni i sponsora. Dziękujemy Panu Prorektorowi ds. Nauki Prof. Sylwestrowi Czopek oraz firmie PerkinElmer Polska Sp. z o.o..
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za ciekawe referaty i udział oraz składamy gratulację zwycięzcom!
Paweł Hanus, mgr Maciej Kluz