Kolejne ponad 2,2 mln zł na granty badawcze w ramach RPO WP

15 maja 2014 r. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu badawczego pt. „Genetyczna charakterystyka wybranych szczepów drożdżowych Saccharomyces cerevisiae pod względem ich niestabilności genetycznej ze szczególnym zwróceniem uwagi na zjawisko zaburzeń chromosomowych” o wartości ok. 800 tys. zł realizowanego przez Pozawydziałowy Zamiejscowy Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych.

Kolejny projekt badawczy pt. „Rola interakcji międzypierwiastkowych w ograniczeniu biodostępności metali ciężkich w łańcuchu pokarmowym człowieka”, realizowany przez Wydział Biologiczno-Rolniczy, uzyskał dofinansowanie o wartości ponad 1,4 mln zł (umowę podpisano 3 czerwca 2014 r.).

Wnioski o dofinansowanie zostały złożone w 2013 r. na konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013, Oś Priorytetowa I - Konkurencyjna i Innowacyjna Gospodarka, Działanie 1.3 Regionalny system innowacji.

Projekty będą realizowane przez okres jednego roku.

W zeszłym roku uzyskano łącznie ponad 9 mln zł na 4 dwuletnie projekty badawcze również w ramach RPO WP,  realizowane przez:

Wydział Biologiczno-Rolniczy (umowy o dofinansowanie podpisane 17 maja 2013 r.):

1.  „Optymalizacja punktu temperaturowego i czasu trwania procesu toryfikacji wybranych produktów odpadowych rolniczej produkcji roślinnej”  o wartości ponad 1,6 mln zł
  2.  „Obrazowanie zjawisk przemian fizykochemicznych, wybranych grup owoców i warzyw z uprawy ekologicznej, w czasie wegetacji i przechowywania”  o wartości ponad 2,7 mln zł

Wydział Matematyczno-Przyrodniczy (umowy o dofinansowanie podpisane 22 maja 2013 r.):

1.  „Poznanie mechanizmów fizycznych decydujących o umocnieniu nowych powłok nanokompozytowych i multinanowarstw otrzymanych w procesach PVD” o wartości ponad 1,7 mln zł
  2. Wpływ punktu Diraca na stany elektronowe i fononowe w nanostrukturach na bazie związków półprzewodnikowych hgCdTe, TgZnTe” o wartości ok. 3 mln zł.