Archiwum aktualności

Konferencja "Ars Docendi - rozwijanie wybranych kwalifikacji zawodowych nauczycieli akademickich i doktorantów"

W związku z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 oraz rekomendacjami unijnej grupy wysokiego szczebla ws. szkolenia nauczycieli w zakresie metod nauczania z dnia 18 czerwca 2013 r., serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane kształceniem dydaktycznym doktorantów oraz podnoszeniem kompetencji dydaktycznych kadry kształcącej Państwa uczelni do udziału w jednodniowej konferencji "Ars Docendi - rozwijanie wybranych kwalifikacji zawodowych nauczycieli akademickich i doktorantów", która odbędzie się w dniu 12 września (w godz. 9.00-18.00) na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W trakcie wymiany doświadczeń będziemy się starali odpowiedzieć na pytania:

• Kto powinien kształcić przyszłych i obecnych nauczycieli akademickich?
  • Jakie są właściwe proporcje treści ogólnych i teoretycznych (dydaktyka akademicka, andragogika) a praktycznych i szczegółowych (dydaktyki przedmiotowe)?
  • Jak sobie dać radę z obowiązkiem/zaleceniem wyszkolenia wszystkich doktorantów i całej kadry?
  • Jak sprawić, by zdobyta na kursach wiedza i umiejętności dydaktyczne były wykorzystywane przez kadrę w praktyce?
  • Jaka jest rola hospitacji w podnoszeniu jakości kształcenia?
  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu nauczycieli akademickich?
  • Czy trzeba i można z sukcesem wpływać na postawy osób kształcących studentów?
  • Obowiązkowe szkolenia dla osób o niskich wynikach ankiet ewaluacyjnych – czy to w ogóle działa?

Przewidywane są prezentacje w formie posterów. Wykłady plenarne wygłoszą goście zagraniczni:

• Dr Paul Yates (Higher Educational Academy, Wielka Brytania) "Academic Staff Development in the United Kingdom: local, national and international perspectives"
  • Dr Natasa Brouwer-Zupancic (Uniwersytet w Amsterdamie, Holandia) "An impulse for lifelong exploration of teaching and learning"
  • Dr Mauro Mocerino (Curtin University, Perth, Australia) "Enhancing Students' Learning in Laboratories through Professional Development of Teaching Assistants"

Przewidywane jest także wystąpienie gościa z Uniwersytetu Otwartego UW, Pani Dr Katarzyny Lubryczyńskiej-Cichockiej, pt. "Doświadczenia z Programu doskonalenia nauczycieli akademickich UW".

Planujemy także warsztaty dla nauczycieli akademickich:

• "Relacje mistrz-uczeń: tutoring" - dr Justyna Bugaj,
  • "Sztuka pisania testów" - prof. dr hab. Jadwiga Mirecka,
  • "Problem Based Learning" - dr Michał Nowakowski,
  • "Sztuka komunikacji" - dr hab. Jerzy Rosiński,
  • "Enhancing Students' Learning in Laboratories through Professional Development of Teaching Assistants" - dr Mauro Mocerino, 4h warsztatu w j.angielskim,
  • sesja Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich STŚ "Rozwijanie kompetencji badawczych i menadżerskich".

Więcje informacji na stronie: