Konferencja SGP w IFG UR

W dniach 9-11.05.2014 obradowała w IFG konferencja Stowarzyszenia Germanistów Polskich pt. "Gegenwart und Zukunft der Auslandsgermanistik". Ponad 100 germanistów z Polski oraz z Niemiec, Francji, Holandii, Japonii, Togo, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Rosji, Rumunii dyskutowało o teraźniejszości oraz przyszłości germanistyki poza granicami niemieckiego obszaru językowego. Wygłoszono 13 referatów plenarnych oraz blisko 50 w sekcjach językoznawczych, literaturoznawczej oraz politologicznej i kulturoznawczej. Odbył się także panel dyskusyjny dotyczący problemów związanych z badaniami naukowymi i dydaktyką w zakresie germanistyki w kontekście reform szkolnictwa wyższego.

Honorowym patronatem konferencję objęli JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Aleksander Bobko, oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl. Partnerami konferencji były instytucje: Institut für Deutsche Sprache, Mannheim, Niemcy oraz Fachrichtung 4.1 Germanistik, Universität des Saarlandes, Saarbrücken, Niemcy. Partnerów reprezentowali Prof. Dr. Ludwig M. Eichinger oder Prof. Dr. Stefan Engelberg (IDS) oraz Prof. Dr. Nine Miedema, Prof. Dr. Stefanie Haberzettl i Prof. Dr. Christiane Solte-Gresser (UdS).