Archiwum aktualności

We wtorek 21 października 2014 roku po południu zakończyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. Mała Szkoła w Polskiej i Europejskiej Przestrzeni Edukacyjne. Stan aktualny i perspektywy rozwoju.

Uczestniczyło w niej ponad 100 naukowców z różnych uczelni w kraju i zagranicą. Przybyli także nauczyciele-praktycy i pasjonaci, przedstawiciele szkolnictwa niepublicznego oraz władze samorządowe różnych regionów Polski. W jednym miejscu, o tej samej porze gościliśmy tylu ważnych Profesorów z Polski.

W obradach plenarnych wysłuchaliśmy trzech referatów.  Rozpoczął Prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie; przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN,  wstąpieniem na temat: Polityka oświatowa wobec tego co małe, chociaż jest wielkie.

Kolejnym referującym był Prof. zw. dr hab. Aleksander Nalaskowski, UMK, Toruń,  Ideał małej szkoły – bezmiar optymizmu czy cynizm władzy.

Następnie referat wygłosił Prof. zw. dr hab. Janusz Kirenko, UMCS Lublin, Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych w małej szkole.

Bardzo ciekawą (co potwierdzili uczestnicy konferencji) formą obrad w pierwszym dniu był panel dyskusyjny, który oscylował wokół obszaru tematycznego Mała Szkoła i co dalej….? Dyskusję rozpoczął i jej przewodniczył Prof. dr hab. Ryszard Pęczkowski, Dziekan Wydziału Pedagogicznego UR zarysowując podstawowe problemy Małej Szkoły. W panelu uczestniczyli także: Prof. zw. dr hab. Stefan Kwiatkowski, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, V-ce przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, Prof. dr hab. Maciej Tanaś, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Prof. zw. dr hab. Mirosław S. Szymański, Kierownik Katedry Dydaktyki, Uniwersytet Warszawski; Prof. dr hab. Stanisław Dylak, Kierownik Zakładu Pedeutologii, UAM, Poznań; Prof. dr hab. Wojciech Skrzydlewski, Kierownik Zakładu Technologii Kształcenia, UAM w Poznaniu. Współprzewodniczył panelowi Ks. Prof. dr hab. Janusz Miąso, Prodziekan Wydziału Pedagogicznego UR. Wypowiedzi profesorów zachęciły do dyskusji uczestników konferencji, którzy licznie zabierali głos, niejednokrotnie polemizując.

W drugim dniu obradowano w pięciu sekcjach:

-  Aspekt nowomedialny w Małej Szkole, przewodniczący sekcji: prof. dr hab. Wojciech Skrzydlewski, prof. dr hab. Marta Wrońska

-  Społeczne, kulturowe, etyczne konteksty Małej Szkoły, przewodniczący sekcji: prof. dr hab. Grzegorz Grzybek, dr Anna Batiuk

- Polityka oświatowa państwa wobec małych szkół – konteksty historyczne, stan aktualny, propozycje zmian, przewodniczący sekcji: Ks. Prof. dr hab. Janusz Miąso

- Nauczyciel w Małej Szkole, prowadzący: Prof. zw. dr hab. Waldemar Furmanek, dr Sławomir Rębisz

-  Aspekty edukacyjne w Małej Szkole, przewodniczący sekcji: Prof. dr hab. Marta Uberman, dr Aleksandra Mach

Informację dotyczące Konferencji ukazywały się  na stronie:

Ponadto aktualne wydarzenia z konferencji na bieżąco przekazywał i komentował na swoim blogu Prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski. (  http://sliwerski-pedagog.blogspot.com/  ).

Trzy posty:

poniedziałek, 20 października 2014

Mała szkoła w polskiej i europejskiej przestrzeni edukacyjnej.

wtorek, 21 października 2014

Między diagnozą kryzysu makropolityki oświatowej a poszukiwaniem rozwiązań mikrooświatowych.

środa, 22 października 2014

Jak rząd wymusza likwidację szkół publicznych, by ktoś na tym zarobił

na blogu Pana Profesora to także reklama naszej konferencji, za co  jesteśmy bardzo wdzięczni (wiemy przecież, że blog Pana Profesora czytają niemal wszyscy z całej Polski i nie tylko). Ponadto wpisy na bogu świadczą o istotności tematu Małej Szkoły, jaką podjęliśmy!

W imieniu organizatorów  - Pana Dziekana Prof. dra hab. Ryszarda Pęczkowskiego oraz Ks. Prof. dra hab. Janusza Miaso, a także wszystkich Pracowników Katedry Pedagogiki Medialnej i Zakładu Pedagogiki Szkolnej,  oraz swoim własnym, bardzo serdecznie dziękuję  wszystkim uczestnikom Konferencji za merytoryczny udział w panelu dyskusyjnym i w poszczególnych sekcjach. Duża liczba zgłoszonych referatów, ożywiona wymiana poglądów dowiodły, iż spotkanie to było potrzebne. Nawiązaliśmy nowe, ciekawe kontakty. Z pewnością będziemy je podtrzymywać i wymieniać się doświadczeniami.

Dorobek naukowy konferencji zostanie opublikowany w formie monografii.

Prof. UR dr hab. Marta Wrońska