Marszałek spotkał się ze studentami

Jak walczyć o unijne pieniądze na rozwój regionalny? To temat debaty zorganizowanej przez Koło Naukowe Politologów Uniwersytetu Rzeszowskiego. W spotkaniu ze studentami wziął udział marszałek Władysław Ortyl, który mówił o najważniejszych sprawach dotyczących rozwoju Podkarpacia.

Na spotkaniu marszałek mówił studentom między innymi o Strategii Rozwoju Województwa, o projekcie Regionalnego Programu Operacyjnego i wyzwaniach związanych z nową perspektywą finansową, a także o możliwościach rozwoju Podkarpacia. Objaśniał też studentom procedury dotyczące pozyskiwania funduszy unijnych.

Podczas debaty studenci pytali nie tylko o kwestie dotyczące funduszy unijnych, ale także innych spraw, między innymi przewozów regionalnych, „janosikowego" czy łączników autostradowych. Studenci mówili, że przyszli na spotkanie nie tylko z racji zainteresowań związanych z wybranym kierunkiem studiów, ale dlatego, że sprawy regionu są dla nich ważne, gdyż mają wpływ np. na to czy znajdą w przyszłości pracę.

Marszałek Władysław Ortyl również mówił, że jest zadowolony z debaty, bo jest to dobry sposób, by dotrzeć do młodych ludzi z ważnymi informacjami o regionie.

Ta debata była bardzo ważna, ja się z niej bardzo cieszę. Nam zależy na ludziach młodych, żeby nie wyjeżdżali z tego województwa, a jak będą wiedzieli co tu może się wydarzyć pozytywnego, to będą ważyli swoje decyzje. Nie tylko motywacją finansową należy ich zatrzymywać, ale także informacją i promocją regionu – mówił marszałek.

Kierownik Katedry Politologii, Agnieszka Pawłowska, powiedziała, że spotkanie z marszałkiem to także odpowiedź uczelni na nowe wyzwania edukacyjne.

W szkolnictwie są bardzo poważne zmiany. Trzeba więcej praktycznych informacji przekazywać, mniej teorii. W kwestiach środków unijnych marszałek jest ekspertem, dlatego go zaprosiliśmy – powiedziała Pawłowska.

Debata tak spodobała się studentom, że zaprosili marszałka na kolejne takie spotkanie.

Fot. Elżbieta Wójcikiewicz