Archiwum aktualności
Międzynarodowa Konferencja „Galicja jako przestrzeń kultury i pamięci”
Międzynarodowa Konferencja
Galizien – eine mitteleuropäische Kultur- und Gedächtnislandschaft
– Galicja jako przestrzeń kultury i pamięci –
Rzeszów 13 – 15 września 2013
Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego
Mimo, iż Galicja nie istnieje już dziś w znaczeniu administracyjnym, nie znaczy to
jeszcze, że nie istnieje także jej kultura ani pamięć o niej. Na terenach zachodniej Ukrainy obserwujemy odrodzenie tzw. habsburskiej nostalgii; Polakom kresy kojarzą się z dawnymi ziemiami wschodnimi,
na których nadal pielęgnowana jest polska kultura i pamięć historyczna. A oba te krajobrazy łączy wiele nadal widocznych śladów tamtych czasów: zabytki (architektoniczne), materiały archiwalne, kultura
wspomnieniowa, aż po ślady austriackiego sposobu życia.
W dniach 13 – 15 września br. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się interdyscyplinarna konferencja międzynarodowa zorganizowana przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego:, Galizien – eine mitteleuropäische Kultur- und Gedächtnislandschaft (Galicja jako przestrzeń kultury i pamięci), w której wzięli udział liczni naukowcy (literaturoznawcy, historycy, socjolodzy, antropolodzy, językoznawcy, kulturoznawcy) z Polski i z zagranicy (również spoza Europy). Językiem konferencji był język niemiecki i angielski.
W centrum uwagi znalazły się następujące aspekty: Galicja i kresy jako przestrzeń kultury: miniony i współczesny obraz życia; Galicja i kresy jako przestrzeń pamięci: mapy pamięci, zabytki regionu, konstrukcje literackie, rozbieżne kultury pamięci; Galicja jako historyczna przestrzeń kształcenia: (szkoły wyższe, szkoły myślowe, polityka oświatowa).
Konferencja zaplanowana została jako integralna część większego projektu, a mianowicie przedsięwzięcia zorganizowanego dla doktorantów i studentów w ramach DAAD Go East-Sommerschule i sfinansowana została przez DAAD – Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej, Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki (PNFN) oraz wsparta finansowo przez Prorektora ds. Nauki.
Fot. Elżbieta Wójcikiewicz