O pogodzie na życie bez względu na porę roku – spotkanie z Laurą Izabelą Jurgą

26 lutego 2015 roku w Instytucie Filologii Polskiej UR odbyło się niezwykłe spotkanie. Gościliśmy Panią Laurę Jurgę – absolwentkę pedagogiki specjalnej (Wyższa Szkoła Pedagogiki Specjalnej w Warszawie), doktorantkę, pisarkę, a przede wszystkim nauczycielkę optymizmu. Kobietę, która mając mózgowe porażenie dziecięce, pokonała grawitację.

W zeszłym roku wydała autobiografię pt. Moje pory roku, w której opisuje życie z niepełnosprawnością. W książce opowiada o pokonywaniu słabości, podróżach i rehabilitacji. Na swoim przykładzie pokazuje, że nigdy nie wolno tracić nadziei, zawsze warto mieć marzenia, które uskrzydlają i nadają życiu głębszy sens. Podczas spotkania Autorka odpowiadała na pytania dotyczące powstawania książki, odnosiła się do najważniejszych w życiu wartości – wiary, miłości i przyjaźni, mówiła o rehabilitacji, a także o sytuacji osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w Polsce. Apelowała o rozsądek i empatię w codziennym życiu. Zaproszeni goście, pracownicy uczelni i studenci obecni na spotkaniu zgodnie przyznają, że było ono prawdziwą lekcją pokory i optymizmu.

Spotkanie zorganizowały studentki III roku filologii polskiej (specjalność dziennikarska) przy współpracy z pracownikami Instytutu Filologii Polskiej. Rozmowę z Panią Laurą przeprowadziły studentki filologii polskiej – Paulina Molicka i Sybilla Pięta.

Autorki tekstu: Paulina Molicka i Sybilla Pięta.

fot. Jadwiga Zydroń