Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej

OKFS, czyli Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej to konkurs skierowany do wszystkich studentów i doktorantów uczelni państwowych i prywatnych interesujących się fotografią, którzy nie ukończyli 28 lat. Organizowany jest on od 1998 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, a w tym roku przypada jego XVIII edycja.

Misją konkursu jest rozwijanie pasji fotograficznej uczestników i odkrywanie nowych talentów. Aby wziąć w nim udział, nie trzeba mieć dużego doświadczenia. Liczy się przede wszystkim pasja, talent i nietypowe, odważne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Każdy ma szansę wygrać, niezależnie od tego czy jest profesjonalistą, czy amatorem dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z fotografią.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest PRACA. Zdjęcia można składać w trzech kategoriach:

• reportaż: Codzienność,
  • scenerie: Tu się pracuje!,
  • portret: Po pracy.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Uczestnik ponosi jedynie koszty wydruku zdjęć, które zostaną zaprezentowane na wystawach pokonkursowych, a wszystkie nadesłane prace biorą udział w regionalnym i krajowym etapie konkursu.

Prace można składać od 15 lutego do 20 marca przez stronę internetową: www.okfs.pl oraz osobiście w biurze NZS Uniwersytetu Rzeszowskiego (Dom Studencki „Filon”, ul. Cicha 4, pokój 319), które jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 17.00.

Ogólnopolskiemu Konkursowi Fotografii Studenckiej towarzyszy „Pstrykalida”, czyli wystawy nadesłanych prac, cykle warsztatów i wykładów prowadzonych przez znakomitych fotografów. Mają one na celu przybliżyć studentom świat fotografii i zainteresować nią także tych, którzy do tej pory mieli niewiele z nią wspólnego.

Podczas tegorocznej edycji warsztaty poprowadzą i zasiądą w jury regionalnym znakomici rzeszowscy artyści: Michał Drozd i Paweł Olearka. „Pstrykaliada” odbędzie się na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego i  potrwa od 2 do 4 marca. Na warsztaty można się zapisywać od 22 do 27 lutego za pośrednictwem strony internetowej: http://www.okfs.pl/warsztaty.

Zwieńczeniem projektu będą obrady jury regionalnego (8 kwietnia) i Gala Regionalna, która odbędzie się 22 kwietnia w Pubie Kultura (ul. Szopena 59). Podczas Gali odbędzie się wystawa prac konkursowych oraz wręczenie nagród laureatom konkursu. Sponsorami nagród są Księgarnia na Grunwaldzkiej Tak Czytam, najlepszefoto.pl, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Kino Zorza oraz Klub Pod Palmą.

Konkurs zakończy uroczyste ogłoszenie wyników i nagrodzenie zwycięzców podczas Gali Finałowej w Warszawie (20 maja).

Patronat medialny nad projektem objęły najważniejsze rzeszowski media: TVP Rzeszów, Gazeta codzienna Nowiny oraz portal nowiny24.pl, Katolickie Radio Via, magazyn Day&Night, Radio Feniks i Akademickie Radio Centrum.

Szczegółowe informację dostępne są na stronie internetowej OKFS: www.okfs.pl, a także na facebookowym profilu NZS Uniwersytetu Rzeszowskiego: www.facebook.com/nzsuniwersyteturzeszowskiego.