PLANOWANE STUDIA PODYPLOMOWE: NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

W Instytucie Filologii Polskiej planuje się uruchomienie dwusemestralnych studiów podyplomowych kwalifikacyjnych: Nauczanie języka polskiego jako obcego. Celem studiów będzie merytoryczne i dydaktyczne przygotowanie słuchaczy do pracy w charakterze nauczycieli języka polskiego jako obcego.

Adresaci studiów

Studia podyplomowe adresowane są do absolwentów studiów wyższych magisterskich lub licencjackich z zakresu filologii polskiej lub obcej o specjalizacji nauczycielskiej oraz absolwentów innych kierunków humanistycznych posiadających uprawnienia pedagogiczne. Studia kształcą nauczycieli języka polskiego jako obcego, którzy po ich ukończeniu mogą podjąć pracę w ośrodkach krajowych i zagranicznych, zajmujących się nauczaniem języka polskiego cudzoziemców lub osób polskiego pochodzenia, zatem warunkiem ich podjęcia jest także znajomość przynajmniej jednego języka obcego nowożytnego w stopniu umożliwiającym sprawne komunikowanie się. Od kandydatów wymaga się posługiwania się staranną polszczyzną.

Opis sylwetki absolwenta

Absolwent uzyskuje potwierdzone świadectwem kwalifikacje w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego. Posiada wiedzę merytoryczną na temat systemu języka polskiego i sprawności językowych, którą potrafi umiejętnie powiązać z wiedzą o literaturze, kulturze  i  historii  Polski  w nauczaniu  cudzoziemców.   Przygotowanie  glottodydaktyczne i metodyczne pozwala mu zaplanować i realizować proces nauczania dla osób uczących się języka polskiego jako obcego na różnym poziomie zaawansowania językowego. Absolwent studiów może nauczać języka polskiego cudzoziemców przebywających w Polsce, może też pracować za granicą.

Informacje

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, mgr Agnieszka Bar, tel. +48 (17) 872-12-05, poniedziałek – piątek, godz. 10.00-14.00, e-mail: dzfiln@ur.edu.pl; dodatkowo: czwartek, godz. 11.30-13.00, dr Elżbieta Mazur, tel. +48 (17) 872-12-79.