Prezentacja wynalazku na Wydziale Ekonomii

W dniu 22 listopada 2014 r. na Wydziale Ekonomii w Centrum Marketingu Produktów Spożywczych odbyło się wyjątkowe spotkanie z panem Markiem Tarnowskim - Prezesem Zarządu firmy Mokate S.A. będącej czołowym polskim producentem kaw, herbat i półproduktów dla przemysłu spożywczego. Koncern Mokate jest niekwestionowanym liderem polskiego rynku kawy ziarnistej i cappuccino.

W trakcie spotkania łączącego świat nauki z biznesem został zaprezentowany wynalazek, który już wkrótce ma szansę zrewolucjonizować nasze życie. Jest nim „Matheus” - nowoczesne urządzenie do wytwarzania napojów zimnych i gorących oraz zup przy użyciu specjalnych kapsuł. Urządzenie daje możliwość rozlewu w biurach i w domu wielu rodzajów kaw ale też znacznie szerszej gamy produktów z koncentratów takich jak soki 100%, mleko, zupy, desery, czekolada do picia, a nawet piwo deserowe. Koncepcja wynalazku polega na stworzeniu skoncentrowanej wersji tych produktów, czyli pozbawienia ich wody. Jej ponowne dodanie do koncentratu pozwala na przywrócenie pierwotnej postaci środka spożywczego.

Wykorzystanie urządzenia pozwoli na osiągnięcie wielu korzyści ogólnospołecznych, takich jak oszczędności w logistyce, mniejsze zanieczyszczenie środowiska, zmniejszenie ilości marnowanej żywności, codzienna wygoda konsumentów, czy rozszerzanie inteligentnego otoczenia wokół współczesnego człowieka.

Warto podkreślić, że wszystkie prezentowane podczas spotkania produkty są smaczne i bezpieczne. Nie zawierają sztucznych dodatków i chemicznych środków utrwalających. Ich trwałość i przydatność do spożycia jest zapewniona poprzez wykorzystanie bezpiecznych i nowoczesnych opakowań kompozytowych.

Liczymy, że już wkrótce szerokie grono konsumentów w Polsce i na świecie (bo takie są założenia rozwoju koncepcji) będzie mogło poznać walory tego niezwykłego systemu. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia twórcom Matheusa.

Dr Tomasz Hermaniuk
Wydział Ekonomii, Kierownik Centrum Marketingu Produktów Spożywczych