Prof. Przemysław Czapliński na Uniwersytecie Rzeszowskim

Organizatorzy VIII Tygodnia Polonistów serdecznie zapraszają na spotkania z prof. Przemysławem Czaplińskim, który w najbliższy czwartek i piątek będzie gościem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prof. Czapliński weźmie udział w dyskusji panelowej „Afirmacje i rewizje. Jak literatura najnowsza opisuje współczesny świat?” (19 marca, czwartek, godz. 16.30, aula S. Pigonia), a w piątek (20 marca, godz. 10.00, Duża Aula w budynku A0) wygłosi wykład „Poruszona mapa. Oś Północ-Południe w kulturze polskiej”.

Serdecznie zapraszamy!

W imieniu organizatorów

Dr hab. prof. UR Marek Stanisz

Prof. dr hab. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – wybitny znawca literatury najnowszej i jeden z najaktywniejszych krytyków literackich; autor książek: Poetyka manifestu literackiego 1918-1939 (Warszawa 1997), Wzniosłe tęsknoty. Nostalgie w prozie lat dziewięćdziesiątych (Kraków 2001), Mikrologi ze śmiercią. Motywy tanatyczne we współczesnej literaturze polskiej (Poznań 2001), Świat podrobiony. Krytyka i literatura wobec nowej rzeczywistości (Kraków 2003), Efekt bierności. Literatura w czasie normalnym (Kraków 2004), Powrót centrali. Literatura w nowej rzeczywistości (Kraków 2007), Polska do wymiany. Późna nowoczesność i nasze wielkie narracje (Warszawa 2009), Resztki nowoczesności. Dwa studia o literaturze i życiu (Kraków 2011); współautor (wraz z Piotrem Śliwińskim) monografii Literatura polska 1976-1998. Przewodnik po prozie i poezji (Kraków 2000, 1 wyd. 1999), współautor monumentalnego Kalendarium życia literackiego 1976-2000. Wydarzenia, dyskusje, bilanse (Kraków 2003). Redaktor naukowy wielu monografii zbiorowych. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. K. Wyki i innych.

Projekt graficzny: Jadwiga Zydroń